Connect with us

Lajme

Pas strehës për drogë e prostitucion, Xhamia e Çarshisë bëhet edhe deponi bërlloku

Published

on

Xhamia më e vjetër e Prishtinës, ajo e Çarshisë, që njihet edhe si Xhamia e Gurit po vazhdon të neglizhohet. Gjendja e saj vazhdon të jetë për gjynah. E kësaj radhe ka qenë profesori në Fakultetin e Studimeve Islame, Xhabir Hamiti, që ka alarmuar për situatën. Ai ka shkrepur dy fotografi në të cilën shihet bërlloku që ka mbuluar hapësirën përreth monumentit gjashtë shekullor që shteti e mbron me ligj.

Vetëm pak kohë më parë, në fund të muajit gusht Koha kishte raportuar se si ky monument i vjetër, restaurimi i të cilit ka ngelur në gjysmë, është kthyer në strehë për narkomanët e për zhvillimin e prostitucionit.

Kësisoj ajo është bërë çerdhe e së keqes. Qysh kur nisi restaurimi i saj në 2011 me qëllimin për të ruajtur gjurmët e kohës, ajo ka mbetur pa përkujdesje dhe bazuar në atë që thotë Bashkësia Islame, xhamia po shfrytëzohet për prostitucion dhe narkomani, raportonte KTV më 24 gusht të këtij viti.

Këtë shqetësim e kishte ngritur përfaqësuesi i imamëve të Prishtinës, Idriz Gjigolli, në takimin që po diskutohej për sigurinë në vend, i cili ka kërkuar nga ministri i Punëve të Brendshme, Skënder Hyseni, që ta zgjidhë këtë problem.

Pretendimet e Gjigollit i ka vërtetuar edhe u.d. i komandanti i Policisë së Kosovës për rajonin e Prishtinës, Rexhep Sijarina, i cili ka pranuar se kanë marrë telefonata dhe se aty kanë hasur në raste te narkomanëve dhe prostitucionit.

Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Lajme

TEST PER MAIN POST PAGE

Published

on

By

this is just a test to see how Gjergji is doing….spolier alert he seems do be doing good.

Continue Reading

Lajme

SKANDAL UFC FEATHERWEIGHT CHAMP KNOCKS OUT PESANT

Published

on

By

UFC Featherweight Super Star Denisa “ANXHELIKA” Axhanela knocks out nje pesant ne MANA BOARD GAMES ne prishtine, presidenti i UFC Prishtina Berti Grorani thot se preferon te goditet nga Francis Nunganu se sa nga Denisa, Co owner i UFC Prishtina edhe Welterweight champ Ari Gojani nuk ka guxuar te flas per incidentin nga frika se Denisa mund ta godas. Fjolla Gjikolli eshte shume e kenaqur me qka ka ndodhur deri tani.

Continue Reading

Lajme

TESTI 2 PER SLIDER HYHYHY

Published

on

By

Continue Reading

Trending