Connect with us

Lajme

Pas Mosulit, Turqia ka një cak tjetër

Turqia synon që ta marrë Raqqan, një prej bazave të fuqishme të grupit militant Shteti Islamik, objektivi i ardhshëm pasi forcat irakiane të kenë marrë kontrollin mbi Mosulin nga IS-I, dhe pasi Ankaraja të ketë pastruar kufirin e saj nga militantët.

Published

on

“Qëndrimi i Turqisë për operacionin në Raqqa, është i qartë. Do të ishte mirë që edhe në aspektin ushtarak por edhe strategjik të ndërmerrej operacioni, pas të jenë përmbyllur operacionet në Mosul dhe Mburoja Turke e Eufratit”, tha zëvendës kryeministri i Turqisë, Numan Kurtulmus.=

Sekretari amerikan i mbrojtjes, Ash Carter, javën e kaluar avokoi për avancim në Raqqa pasi forcat irakiane, të mbështetura nga koalicioni i fushatës ajrore i udhëhequr nga SHBA-ja, të rimarrin Mosulin gjatë javëve në vijim.

Javën e kaluar, komandanti ushtarak i SHBA-së, tha se forcat aleate duhet urgjentisht të lëvizin për të izoluar Raqqan sepse ka shqetësime se militantët në qytet po përgatisin të fillojnë sulmet ndaj Perëndimit.

Forcat irakiane të Sigurisë dhe luftëtarët Peshmergë kurdë kanë filluar ofenzivën e tyre në Mosul që më 17 tetor dhe në fund të muajit hynë në lagjet e qytetit, për herë të parë që prej rrethimit të tij dhe bllokimit të militantëve të IS-it brenda.

Kryeministri irakian, Haider Abadi, u bëri thirrje militantëve të IS-it që të “dorëzohen ose të vdesin”. (

Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Lajme

TEST PER MAIN POST PAGE

Published

on

By

this is just a test to see how Gjergji is doing….spolier alert he seems do be doing good.

Continue Reading

Lajme

SKANDAL UFC FEATHERWEIGHT CHAMP KNOCKS OUT PESANT

Published

on

By

UFC Featherweight Super Star Denisa “ANXHELIKA” Axhanela knocks out nje pesant ne MANA BOARD GAMES ne prishtine, presidenti i UFC Prishtina Berti Grorani thot se preferon te goditet nga Francis Nunganu se sa nga Denisa, Co owner i UFC Prishtina edhe Welterweight champ Ari Gojani nuk ka guxuar te flas per incidentin nga frika se Denisa mund ta godas. Fjolla Gjikolli eshte shume e kenaqur me qka ka ndodhur deri tani.

Continue Reading

Lajme

TESTI 2 PER SLIDER HYHYHY

Published

on

By

Continue Reading

Trending