Connect with us

Lajme

Pas kodit telefonik, Serbia kushtëzon edhe interkonjeksionin me një kompani serbe (VIDEO)

Një kusht i vënë nga Serbia mban peng vënien në punë të linjës së interkonjeksionit Shqipëri – Kosovë. Edhe pse është inauguruar më 28 Qershor, linja nuk është përdorur asnjëherë.

Published

on

Kreu i Operatorit të Sistemit të Transmetimit, Engjell Zeqo, në një intervistë për Televizionin Klan zbulon kushtin e Beogradit, për monopolin për furnizmin me energji të Mitrovicës, nga një kompani serbe.

“Është vënë kusht për licensimin në Kosovë të një kompanie furnizuese të energjisë elektrike për një pjesë të minoriteti serb që është në Mitrovicë”.

Kushti i Serbisë po prodhon kosto për Shqipërinë dhe Kosovën, që vazhdojnë të paguajnë këstet e kredive për investimin prej 75.5 milionë eurosh.

“Që nga Qershori i këtij viti kemi filluar përveç pagesave të interesave që kanë filluar të paguhen, paguajmë dhe principalin e kësaj kredie. E gjitha kjo po të kalkulohet sjell atë humbjen që askush nuk do ta pranonte dhe të këkronte një zgjidhje të menjëhershme.”

Humbjet e Shqipërisë nga ky projekt janë më shumë se kredia bankare, pasi pikësëpari ka të bëjë me sigurinë energjitike. Në momente krizash, aksesi përmes linjave të tensionit të lartë, siç është ajo me Kosovën, i mundësojnë vendit tonë energji më të lirë dhe blerje të shpejta.

Çdo vit, si Kosova dhe Shqipëria, humbin 1 milionë euro vetëm nga pagesat që duhet të jepnin kompanitë, të cilat do të përdorin këtë linjë. Çështja është në tryezën e bisedimeve mes dy vendeve, nëse Serbia nuk pranon të zgjidhë këtë çështje, rrezikon të penalizohet nga grantet që përfiton si anëtare e Sekretariatit të Komunitetit të Energjisë.

Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Lajme

TEST PER MAIN POST PAGE

Published

on

By

this is just a test to see how Gjergji is doing….spolier alert he seems do be doing good.

Continue Reading

Lajme

SKANDAL UFC FEATHERWEIGHT CHAMP KNOCKS OUT PESANT

Published

on

By

UFC Featherweight Super Star Denisa “ANXHELIKA” Axhanela knocks out nje pesant ne MANA BOARD GAMES ne prishtine, presidenti i UFC Prishtina Berti Grorani thot se preferon te goditet nga Francis Nunganu se sa nga Denisa, Co owner i UFC Prishtina edhe Welterweight champ Ari Gojani nuk ka guxuar te flas per incidentin nga frika se Denisa mund ta godas. Fjolla Gjikolli eshte shume e kenaqur me qka ka ndodhur deri tani.

Continue Reading

Lajme

TESTI 2 PER SLIDER HYHYHY

Published

on

By

Continue Reading

Trending