Connect with us

Lajme

Pas heqjes së barrikadës në veri të Mitrovicës, flasin qytetarët

I njohur si qyteti i barrikadave dhe bllokadave, Mitrovica më nuk është e tillë.

Published

on

Që nga e shtuna mbrëma në këtë qytet është larguar edhe barrikada e fundit, e cila pengonte qarkullimin e lirë të qytetarëve, raporton KTV.

E vendosur 5 vjet më parë, pas trazirave të shkaktuara në veri, barrikada është larguar nga vetë serbët lokalë të veriut.

Përmes buldozerëve dhe mekanizmave të tjerë , ata e larguan bllokadën e cila gjendej në afërsi të shkollës teknike në veri të Mitrovicës.

E, ky gjest si duket frymëzoi edhe banorët shqiptarë të lagjes së Boshnjakëve të cilët të dielën në mëngjes larguan sheshin “Adem Jasharin”, të vendosur në vitin 2014 në shenjë proteste kundër emërimit të sheshit “Car Llazar” në veri të Mitrovicës.

E, ata të cilat gjithë këto vite jetuan me barrikada përreth tyre po shpresojnë se fqinjët e tyre serbë e kuptuan se nuk mund të ketë normalizim në mes tyre me bllokada.

Për kryetarin e Mitrovicës së Jugut largimi i barrikadës së fundit tregon se qyteti pas 16 vjetësh po bashkohet.

Ndërsa, asamblistët e veriut thonë se që të dy komunitetet po shkojnë drejt normalizimit të marrëdhënieve .

Pengesa e vetme për qarkullim nga veriu në jug dhe anasjelltas për tashti mbetet ura kryesore mbi lumin Ibër, në të cilën janë duke u kryer punimet për rivitalizimin e saj.

Megjithatë, është paralajmëruar se në janar të vitit të ardhshëm edhe kjo pjesë do të hapet tërësisht për qarkullim.

Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Lajme

TEST PER MAIN POST PAGE

Published

on

By

this is just a test to see how Gjergji is doing….spolier alert he seems do be doing good.

Continue Reading

Lajme

SKANDAL UFC FEATHERWEIGHT CHAMP KNOCKS OUT PESANT

Published

on

By

UFC Featherweight Super Star Denisa “ANXHELIKA” Axhanela knocks out nje pesant ne MANA BOARD GAMES ne prishtine, presidenti i UFC Prishtina Berti Grorani thot se preferon te goditet nga Francis Nunganu se sa nga Denisa, Co owner i UFC Prishtina edhe Welterweight champ Ari Gojani nuk ka guxuar te flas per incidentin nga frika se Denisa mund ta godas. Fjolla Gjikolli eshte shume e kenaqur me qka ka ndodhur deri tani.

Continue Reading

Lajme

TESTI 2 PER SLIDER HYHYHY

Published

on

By

Continue Reading

Trending