Connect with us

Lajme

Pas arrestimeve në Serbi vihet në pah Qeveria e pakoordinuar, MPJ demanton Edita Tahirin

Shteti serb po vazhdon t’i arrestojë qytetarët shqiptarë nga Kosova me akuzën për “Krime lufte”.

Published

on

Pas arrestimit të kolonelit të Policisë Nehat Thaçit, ai që ka rënë në duar të policisë dhe të gjyqësisë serbe është Hilmi Kelmendi, i cili apriori është dënuar me 30 ditë paraburgim.

Në Ministrinë e Punëve të Jashtme (MPJ) deklarojnë se kanë dërguar në Serbi një notë formale ku kanë kërkuar lirimin e menjëhershëm të Kelmendit.

Kurse në lidhje me arrestimin e fundit ka reaguar edhe ministrja për Dialog, Edita Tahiri, e cila ka kërkuar nga ndërkombëtarët të ndërmjetësojnë në këtë çështje.

Pavarësisht arrestimeve që po bëhen në Serbi, ministrja Edita Tahiri thotë se kosovarët mund të lëvizin në Serbi pa ndonjë frikë, ndërsa MPJ-ja ka bërë apel tek qytetarët t’i shmangin udhëtimet në shtetin fqinj.

Derisa Qeveria është e pakoordinuar në qëndrimet e saj, opozita e ka vlerësuar si të dështuar dialogun me Serbinë. Kurse analistët konsiderojnë se arrestimet e fundit janë vepër e Qeverisë së dështuar të Kosovës.

Bashmir Xhemaj, këshilltar i ministrit të Punëve të Jashtme, Enver Hoxhaj, ka thënë për gazetën “Zëri” se arrestimet nga ana e Serbisë po rrezikojnë të arriturat pesëvjeçare mes dy shteteve.

“Kjo situatë po rrezikon gjithë ato që janë arritur gjatë pesë vjetëve, sa edhe po zgjat procesi i normalizimit të marrëdhënieve mes dy shteteve, Kosovës dhe Serbisë. Për më tepër, rrjedha e procesit dhe menaxhimi i tij na kthen, pavarësisht vullnetit tonë, në kohë të cilat jemi të bindur se nuk do të përsëriten, por i japin një shije të hidhur përpjekjeve për normalizim dhe krijojnë dyshime serioze për ekzistencën e motiveve politike në këtë rast”, ka deklaruar Xhemaj.

Po ashtu MPJ-ja i ka dërguar një notë formale Serbisë përmes së cilës ka kërkuar lirimin e Kelmendit.

Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Lajme

TEST PER MAIN POST PAGE

Published

on

By

this is just a test to see how Gjergji is doing….spolier alert he seems do be doing good.

Continue Reading

Lajme

SKANDAL UFC FEATHERWEIGHT CHAMP KNOCKS OUT PESANT

Published

on

By

UFC Featherweight Super Star Denisa “ANXHELIKA” Axhanela knocks out nje pesant ne MANA BOARD GAMES ne prishtine, presidenti i UFC Prishtina Berti Grorani thot se preferon te goditet nga Francis Nunganu se sa nga Denisa, Co owner i UFC Prishtina edhe Welterweight champ Ari Gojani nuk ka guxuar te flas per incidentin nga frika se Denisa mund ta godas. Fjolla Gjikolli eshte shume e kenaqur me qka ka ndodhur deri tani.

Continue Reading

Lajme

TESTI 2 PER SLIDER HYHYHY

Published

on

By

Continue Reading

Trending