Connect with us

Lajme

Pas aferës “Stenta”, ministri Rrahmani pezullon sekretarin Gani Shabani

Published

on

Ministri i Shëndetësisë, Imet Rrahmani  ka pezullar sekretarin e kësaj ministrie, Gani Shabanin.

Lajmin e pezullimit të sekretarit Shabani e ka konfirmuar Zyra për Informim e Ministrisë së Shëndetësisë.

“Bazuar në kompetencat ligjore sipas Ligjit për Shërbimin Civil të Republikës së Kosovës, Ministri Rrahmani ka nxjerrë sot vendim për pezullimin nga detyra të Sekretarit të Përgjithshëm të MSH-së, Gani Shabani, me qëllim të krijimit të mundësive që i njëjti të mund t’u përgjigjet në rrugë ligjore pretendimeve të ngritura ndaj tij nga Prokuroria e Shtetit,”ka sqaruar kjo zyrë për Kallxo.com.

Vendimi për pezullim u bë pas aktakuzës së ngritur nga Prokuroria e Shtetit për mjekët e përfshirë në aferën “Stenta”- ish Ministrin e Shëndetësisë Ferid Aganin dhe sekretarin Shabani.

Shabani e Agani akuzohen për shpërdorim detyre.

Sipas aktakuzës, këta të pandehur duke vepruar në kundërshtim më Ligjin për Prokurimin Publik dhe Udhëzimet Administrative të Ministrisë së Shëndetësisë kanë lejuar pagesat për trajtimin e pacientëve jashtë institucioneve publike shëndetësore për periudhën 2011 -2015.

Ata prokuroria i ngarkon se u kanë mundësuar dy spitaleve private përfitime milionëshe, ndërsa e kanë dëmtuar buxhetin e shtetit.

Pas ngritjes së aktakuzës në Rastin “Stenta”, ish-ministri i Mjedisit Ferid Agani kërkoi lirim nga detyra, të cilën kërkesë ia plotësoi Kryeministri Mustafa.

Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Lajme

TEST PER MAIN POST PAGE

Published

on

By

this is just a test to see how Gjergji is doing….spolier alert he seems do be doing good.

Continue Reading

Lajme

SKANDAL UFC FEATHERWEIGHT CHAMP KNOCKS OUT PESANT

Published

on

By

UFC Featherweight Super Star Denisa “ANXHELIKA” Axhanela knocks out nje pesant ne MANA BOARD GAMES ne prishtine, presidenti i UFC Prishtina Berti Grorani thot se preferon te goditet nga Francis Nunganu se sa nga Denisa, Co owner i UFC Prishtina edhe Welterweight champ Ari Gojani nuk ka guxuar te flas per incidentin nga frika se Denisa mund ta godas. Fjolla Gjikolli eshte shume e kenaqur me qka ka ndodhur deri tani.

Continue Reading

Lajme

TESTI 2 PER SLIDER HYHYHY

Published

on

By

Continue Reading

Trending