Connect with us

Lajme

Parregullësi në fillimin e gjykimit të Azem Sylës

Published

on

Me shkelje ligjore ka filluar seanca e mundësisë së veçantë hetuese ndaj Azem Sylës dhe të tjerëve.

Avokati i Azem Sylës ka kërkuar përjashtimin e kryetares së panelit të gjyqtarëve, pasi, sipas tij, ajo mbante anën e Prokurorisë, por pavarësisht kësaj, seanca nuk është ndalur.

Në këtë seancë, ka filluar të japë dëshminë përmes video-linkut njëri nga dëshmitarët e mbrojtur të Prokurorisë, nga dy sa pritet të japin dëshminë në këtë fazë.

Seanca e parë e hetimit të veçantë, në rastin e njohur si Azem Syla dhe të tjerët, nuk ka qenë aspak e lehtë, raporton KTV.

Avokati i Azem Sylës, Tomë Gashi, ka kërkuar përjashtimin e kryesueses së panelit të gjyqtarëve, Jennifer Seel, pasi, sipas Gashit, ajo ka mbajtur anën e Prokurorisë.

Gjatë marrjes në pyetje të dëshmitarit të mbrojtur 1, përmes video-lidhjes, prokurori, sipas Gashit, ka tentuar të hapë hetime të reja për dy raste që kanë aktgjykime përfundimtare, në të cilat klienti i tij nuk ishte i akuzuar, duke iu referuar rasteve “Bllaca 1” dhe “Bllaca 2”.

Seanca, pavarësisht kërkesës për përjashtim ka vazhduar, çka, sipas Gashit, paraqet shkelje të Kodit të Procedurës Penale.

Mos-ndërprerja e seancës në momentin e kërkesës për përjashtim të kryetares së trupit, sipas avokatit të Nuhi Ukës, Tahir Rrecaj, vë në rrezik këtë pjesë të hetimit.

Avokati Rrecaj, është ankuar edhe për shkelje të të drejtës për një gjykim në kohë të arsyeshme, pasi ish-kryetari i Gjykatës së Prishtinës, Nuhi Uka, asnjëherë nuk është marrë në pyetje nga prokuroria, për më shumë se 2 vjet nga fillimi i hetimeve.

Seancat e hetimit të veçantë, ku janë përfshirë vetëm 19 të dyshuar, pritet të zgjasin për disa ditë, derisa Prokuroria ka edhe një dëshmitar tjetër të mbrojtur që pritet të merret në pyetje.

Gjithsej 52 persona, janë pjesë e grupit që pretendohet se udhëhiqej nga ish-deputeti i PDK-së, Azem Syla, po hetohen nga prokuroria për krim të organizuar, me shitblerjen dhe tjetërsimin e pronave shtetërore.

Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Lajme

TEST PER MAIN POST PAGE

Published

on

By

this is just a test to see how Gjergji is doing….spolier alert he seems do be doing good.

Continue Reading

Lajme

SKANDAL UFC FEATHERWEIGHT CHAMP KNOCKS OUT PESANT

Published

on

By

UFC Featherweight Super Star Denisa “ANXHELIKA” Axhanela knocks out nje pesant ne MANA BOARD GAMES ne prishtine, presidenti i UFC Prishtina Berti Grorani thot se preferon te goditet nga Francis Nunganu se sa nga Denisa, Co owner i UFC Prishtina edhe Welterweight champ Ari Gojani nuk ka guxuar te flas per incidentin nga frika se Denisa mund ta godas. Fjolla Gjikolli eshte shume e kenaqur me qka ka ndodhur deri tani.

Continue Reading

Lajme

TESTI 2 PER SLIDER HYHYHY

Published

on

By

Continue Reading

Trending