Connect with us

Lajme

“Parlamenti ka dalë jashtë funksionit”

Published

on

Kuvendi i Kosovës ka dalur nga funksioni. Kështu ka thënë në emisionin e drejtpërdrejt “Intervista me Blerimin” në RTK, deputeti i Vetëvendosjes Rexhep Selimi.

Ai ka komentuar edhe çështjen e ushtrisë. Selimi ka thënë se mos koordinimi me faktorët kyç siç është Qeveria në lidhje me ushtrinë si dhe me resorin kryesor FSK-në dhe edhe me partitë opozitare e në anën tjetër mos koordinimi me faktorin kryesor si NATO dhe SHBA-të dhe shtete të veçanta që janë sponsorisuese të FSK-së ka ndikuar në dështimin e këtij procesi.

Selimi gjersa ka folur për punën e Kuvendit, ka thënë se vetëm zgjedhjet muna ta rifreskojnë legjislaturën. Ai tha se Kuvendi jo që nuk ka pasur ndonjë funksion e sidomos në përputhje me atë që do të duhej të prodhonte parlamenti.

“Por, parlamenti ka dalë jashtë funksionit tërësisht”, ka thënë Selimi. Sipas Selimit, mazhoranca ka 2/3 tën e deputetëve por nuk po arrinë ta siguroj as shumicën e thjesht të kuorumit, për votimin e ligjeve të rëndomta.

“Vetëm zgjedhjet këtë rast mund ta rifreskojnë punën e Kuvendit”, ka thënë deputeti Selimi. Ai ka shtuar se Qeveria e Kosovës nuk i ka dhënë llogari Parlamentit.

“Ky i fundit ka qenë vendi që është shfrytëzuar nga pushteti si një arenë për arritjen e qëllimeve përtej paralamentare”, tha deputeti i partisë opozitare në RTK. Ai ka shtuar se Vetëvendosje mbështetë mocionin kundër qeverisë. “Siç kemi qenë bashkë në tema kundër Zajednicës, kundër Demarkacionit, do të jemi bashkë edhe kundër qeverisë”, tha ndër të tjera Selimi.

Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Lajme

TEST PER MAIN POST PAGE

Published

on

By

this is just a test to see how Gjergji is doing….spolier alert he seems do be doing good.

Continue Reading

Lajme

SKANDAL UFC FEATHERWEIGHT CHAMP KNOCKS OUT PESANT

Published

on

By

UFC Featherweight Super Star Denisa “ANXHELIKA” Axhanela knocks out nje pesant ne MANA BOARD GAMES ne prishtine, presidenti i UFC Prishtina Berti Grorani thot se preferon te goditet nga Francis Nunganu se sa nga Denisa, Co owner i UFC Prishtina edhe Welterweight champ Ari Gojani nuk ka guxuar te flas per incidentin nga frika se Denisa mund ta godas. Fjolla Gjikolli eshte shume e kenaqur me qka ka ndodhur deri tani.

Continue Reading

Lajme

TESTI 2 PER SLIDER HYHYHY

Published

on

By

Continue Reading

Trending