Connect with us

Lajme

Paris: Trump thyen “akullin” me Macron

Published

on

Jo shumë kohë më parë, Donald Trump e quajti Parisin një vend të tmerrshëm, por tani duket i vendosur për të forcuar marrëdhëniet mes Shteteve të Bashkuara dhe Francës.

Numri një i Shtëpisë së Bardhë mbërriti të enjten në kryeqytetin francez, me ftesë të homologut të tij Emmanuel Macron, për të marrë pjesë në festimet me rastin e Ditës së Bastijës.

Këtë herë, atmosfera mes dy udhëheqësve ishte më e qetësuar, me Trumpin që prekte miqësisht në shpatull kreun e Elizesë, ndryshe nga takimi i parë mes tyre, kur nervozizmi gjatë shtrëngimit të duarve ishte i dukshëm.

Presidenti amerikan u prit me nderime ushtarake në kompleksin historik ushtarak “Les Invalides”, ku Macron i tregoi edhe varrin e Napoleonit.

Më pas, dy presidentët u zhvendosën në pallatin presidencial, ku zhvilluan një takim prej gati një ore, me fokus çështjet e sigurisë e ato të mbrojtjes. Pak para nisjes së bisedimeve, Macron tha se është e natyrshme dhe e domosdoshme për të pasur shkëmbime me Trumpin, motoja politike e të cilit “Amerika e para” i ka shqetësuar disa aleatë të rëndësishëm europianë.

Gjatë qëndrimit të tij dyditor në kryeqytetin francez, Trump dhe bashkëshortja e tij Melania do të darkojnë me çiftin presidencial francez në restorantin e famshëm në majë të kullës “Eiffel”. Gjithashtu është planifikuar një shëtitje përgjatë lumit Sena.

Vizita në Paris zhvillohet mes furtunës politike në SHBA, lidhur me rolin që Rusia ka luajtur në zgjedhjet amerikane. Gjatë konferencës së planifikuar në mbrëmje, i pari i Uashingtonit do ta ketë të pamundur t’u shpëtojë pyetjeve lidhur me çështjen.

 

Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Lajme

TEST PER MAIN POST PAGE

Published

on

By

this is just a test to see how Gjergji is doing….spolier alert he seems do be doing good.

Continue Reading

Lajme

SKANDAL UFC FEATHERWEIGHT CHAMP KNOCKS OUT PESANT

Published

on

By

UFC Featherweight Super Star Denisa “ANXHELIKA” Axhanela knocks out nje pesant ne MANA BOARD GAMES ne prishtine, presidenti i UFC Prishtina Berti Grorani thot se preferon te goditet nga Francis Nunganu se sa nga Denisa, Co owner i UFC Prishtina edhe Welterweight champ Ari Gojani nuk ka guxuar te flas per incidentin nga frika se Denisa mund ta godas. Fjolla Gjikolli eshte shume e kenaqur me qka ka ndodhur deri tani.

Continue Reading

Lajme

TESTI 2 PER SLIDER HYHYHY

Published

on

By

Continue Reading

Trending