Connect with us

Lajme

Papa Françesku: Kisha Katolike duhet t’i kërkojë falje homoseksualëve

Published

on

“Kisha Katolike dhe të krishterët duhet t’i kërkojnë falje homoseksualëve për mënyrën se si i kanë trajtuar ndër vite. Nëse dikush është në atë situatë, ka vullnet të mirë dhe kërkon Zotin, kush jam unë për ta gjykuar?!”

Kjo ishte deklarata e Papa Franceskut bërë dje gjatë një bisede më gazetarët në aeroplanin papal.

Papa Francesku shtoi më tej, se të krishterët duhet të kërkojnë falje për shumë veprime, jo vetëm ndaj homoseksulaëve, por dhe të varfërve, grave që janë shfrytëzuar apo fëmijëve që janë detyruar të punojnë. “Duhet të kërkojmë falje që kemi ‘bekuar’ kaq shumë armë”, u shpreh ai lidhur me mungesën e qëndrimeve të Kishës për luftrat në vende të ndryshme të botës.

Deklarata e papës është përshëndetur nga komuniteti i homoseksualëve në gjithë botën, por njëkohësisht është kritikuar nga konservatorët katolikë. Sipas tyre, komentet e Atit të Shenjtë nuk janë shumë të qarta dhe krijojnë konfuzion për moralin seksual.

Papa Françesku njihet si papa më i hapur ndaj komunitetit homoseksual. Deklaratat e tij lidhur me faljen e grave që kanë kryer abort – një prej mëkateve më të rënda sipas Kishës Katolike – apo për ateistët janë cilësuar si përpjekje e Atit të Shejtë për ta bërë krishtërimin sa më pak konservator e më të afërt me njerëzit.

Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Lajme

TEST PER MAIN POST PAGE

Published

on

By

this is just a test to see how Gjergji is doing….spolier alert he seems do be doing good.

Continue Reading

Lajme

SKANDAL UFC FEATHERWEIGHT CHAMP KNOCKS OUT PESANT

Published

on

By

UFC Featherweight Super Star Denisa “ANXHELIKA” Axhanela knocks out nje pesant ne MANA BOARD GAMES ne prishtine, presidenti i UFC Prishtina Berti Grorani thot se preferon te goditet nga Francis Nunganu se sa nga Denisa, Co owner i UFC Prishtina edhe Welterweight champ Ari Gojani nuk ka guxuar te flas per incidentin nga frika se Denisa mund ta godas. Fjolla Gjikolli eshte shume e kenaqur me qka ka ndodhur deri tani.

Continue Reading

Lajme

TESTI 2 PER SLIDER HYHYHY

Published

on

By

Continue Reading

Trending