Connect with us

Lajme

Papa me deklaratë interesante për takimin Trump-Putin

Published

on

Kreu i botës katolike ka shprehur shqetësimin për një aleancë, siç e ka cilësuar “shumë të rrezikshme” mes SHBA-së dhe Rusisë, me arsyetimin se udhëheqësit e saj bëjnë pjesë ndër ata që kanë një “vizion të shtrembëruar të botës” kur është fjala për emigracionin.

“Jam i brengosur për aleanca shumë të rrezikshme midis pushteteve që kanë një vizion të shtrembëruar të botës: Amerika dhe Rusia, Kina dhe Koreja e Veriut, Putin dhe Assad në lidhje me luftën në Siri”, tha Papa për La Repubblica-n.

“Rreziku ka të bëjë me imigracionin”, shtoi ai. “Problemi ynë kryesor dhe për fat të keq në botë sot është ai i të varfërve, të dobtëve dhe të përjashtuarve, i cili përfshin edhe emigrantët”, ka theksuar Papa Françesku.

Qëndrimet e tij erdhën në kuadër të takimit Trump – Putin, që gjithsesi nuk prodhoi asgjë, të paktën publikisht, ku dyshja udhëheqëse e botës, vetëm thurri lavde të ndërsjellta.

Papa ka kritikuar veçanërisht Trump-in për qëndrimin e tij mbi emigracionin, duke thënë madje në një rast se ai “nuk është i krishterë”, mu për shkak të vendosmërisë së tij për të ndërtuar muret kufitare.

“Emigrantët janë vëllezërit dhe motrat tona në kërkim të një jete më të mirë, larg nga varfëria, uria dhe lufta”, shkroi Papa në llogarinë e trij Twitter.

Në intervistën e tij, kreu i vatikanit kërkoi nga udhëheqësit e Evropës, të cilën e përshkroi si “kontinenti më i pasur në të gjithë botën”, që të mos jetojnë me idenë se mund të mbyllin kufijtë e tyre.

 

Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Lajme

TEST PER MAIN POST PAGE

Published

on

By

this is just a test to see how Gjergji is doing….spolier alert he seems do be doing good.

Continue Reading

Lajme

SKANDAL UFC FEATHERWEIGHT CHAMP KNOCKS OUT PESANT

Published

on

By

UFC Featherweight Super Star Denisa “ANXHELIKA” Axhanela knocks out nje pesant ne MANA BOARD GAMES ne prishtine, presidenti i UFC Prishtina Berti Grorani thot se preferon te goditet nga Francis Nunganu se sa nga Denisa, Co owner i UFC Prishtina edhe Welterweight champ Ari Gojani nuk ka guxuar te flas per incidentin nga frika se Denisa mund ta godas. Fjolla Gjikolli eshte shume e kenaqur me qka ka ndodhur deri tani.

Continue Reading

Lajme

TESTI 2 PER SLIDER HYHYHY

Published

on

By

Continue Reading

Trending