Connect with us

Lajme

OSCE thotë se personat e radikalizuar mund të përbëjnë rrezik për Kosovën

Organizata jo qeveritare Demokracia, është duke mbajtur konferencën për ekstremizmin fetarë dhe parandalimin e pjesëmarrjes së qytetarëve të Kosovës në luftërat e huaja.

Published

on

Arton Musliu, menaxher i projektit nga organizata Demokracia ka thënë se burgimi i personave që e sjellin terrorizmin nuk është forma ma e mirë, njofton Klan Kosova.

“Ekstremizmi fetar dhe radikalizmi në Anamoravë është fenomen goxha i madh për shkak të afërsisë së kufirit dhe faktit se nuk ka kontrolle të rrepta”.

Zëvendës-shefja e misionit OSCE në Kosovë, Paivi Nikander ka thënë se institucioni i tyre është fokusuar që ta ndihmojë qeverinë e Kosovës në këtë drejtim.

“Çështja e radikalizmit-ekstremizmit nuk është temë e rëndësishme vetëm në Kosovë, por në gjithë botën”.

“Si në vendet tjera ashtu edhe në Kosovë kemi qenë dëshmitar i përfshirjes së të rinjve në këto konflikte”.

“Aprovimi i ligjit i cili i ndalon qytetarët e Kosovës të marrin pjesë në luftrat e huaja është strategji për ta ndalur këtë fenomen”.

“Kemi parë disa aksione të Policisë që janë marrë me arrestimin e disa personave që bëjnë indoktrimin e të rinjve dhe ata luftëtarë që kanë marrë pjesë e janë rikthyer në Kosovë”.

“Këto përpjektjet tona nuk mund të përfundojnë vetëm me këto arrestime”.

“Personat e përfshirë duhet të ndihmohen që të de-radikalizohen”.

“Qeveria duhur të marrë masa konkrete me ta, sepse mund të ndodh që këta persona të bëhen sërish rrezik për shoqërinë”.

Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Lajme

TEST PER MAIN POST PAGE

Published

on

By

this is just a test to see how Gjergji is doing….spolier alert he seems do be doing good.

Continue Reading

Lajme

SKANDAL UFC FEATHERWEIGHT CHAMP KNOCKS OUT PESANT

Published

on

By

UFC Featherweight Super Star Denisa “ANXHELIKA” Axhanela knocks out nje pesant ne MANA BOARD GAMES ne prishtine, presidenti i UFC Prishtina Berti Grorani thot se preferon te goditet nga Francis Nunganu se sa nga Denisa, Co owner i UFC Prishtina edhe Welterweight champ Ari Gojani nuk ka guxuar te flas per incidentin nga frika se Denisa mund ta godas. Fjolla Gjikolli eshte shume e kenaqur me qka ka ndodhur deri tani.

Continue Reading

Lajme

TESTI 2 PER SLIDER HYHYHY

Published

on

By

Continue Reading

Trending