Connect with us

Lajme

Opozita kosovare ngrit dyshime mbi vdekjen e pjesëtarit të saj në paraburgim

“Deklaratat kontradiktore dhe të dyshimta të institucioneve të ndryshme në kualifikimin e vdekjes së birit tonë, për ne janë shumë shqetësuese” u shpreh njëri nga familjarët e të ndjerit, përderisa shtoi që se “familja në asnjë mynyrë nuk do të njohë një autoposi pa prezencë të mjekëve të deleguar nga vetë ata”

Published

on

Prishtinë, Kosovë – Një parti politike opozitare (Lëvizja Vetëvendosje), akuzoi të dielen qeverinë e vendit për vdekjen e një pjesëtari të saj në paraburgim dhe nën kujdes policor, teksa u ngritën pyetje mbi vendin dhe mynyrën e vdekjes së pjesëtarit të saj, 26 vjeçarit, student mjekësie.

Policia deklaroi se aktivisti i Lëvizjes Vetëvendosje Astrit Dehari, vdiq të shtunën mbrëma në rrethana të paqarta, dhe se autopsia pritet të zbardhë se çka çoi në vdekjen e tij.

Lëvizja akuzoi qeverinë për vdekjen e Deharit dhe ngriti dyshime mbi raportimet e mediave që raportuan se i ndjeri mbërrijti pa shenja jete në spital, pas konsumimit të një doze barnash, e që mendohet se ishin shkaktare të fatalitetit.

Opozita kërkoi llogari nga ana e policisë, personelit të burgut dhe prokurorisë rreth kohës së vdekjes së apostrofuarit dhe rreth vendndodhjes së tij kur ngjau më e keqja.

“Vdekja e aktivistit tonë Astrit Dehari, është direkt përgjegjësi shtetërore, për faktin se ai vdiq në burg, ku ndodhej së bashku me të akuzuarit e tjerë, të terrorizuar me akuza të ulëta dhe të pabaza” u shpreh Visar Ymeri – lider i Lëvizjes Veteëvendosje në konferencë për shtyp.

Prokurorët në Prizren qytet ky 84 kilometra në jug të kryqytetit të vendit – ku Dehari ndrroi jetë, theksuan se i ndjeri u transportua i vdekur në spital, por se po presin rezultatet e autopsisë në ishte vdekje aksidentale, vetëvrasje apo vrasje.

Familjarët e Deharit, kërkuan mjekë të pavarur, dëshmitarë të zgjedhur për procesin e autopsisë.

“Deklaratat kontradiktore dhe të dyshimta të institucioneve të ndryshme në kualifikimin e vdekjes së birit tonë, për ne janë shumë shqetësuese” u shpreh njëri nga familjarët e të ndjerit, përderisa shtoi që se “familja në asnjë mynyrë nuk do të njohë një autoposi pa prezencë të mjekëve të deleguar nga vetë ata”

Ministria e Drejtësisë shprehu pëlqimin e saj ndaj kërkesës familjes për eskpertë autopsie nga jashtë duke u shprehur se respekton këtë vendim të familjes.

Dehari dhe pesë aktivistë të tjerë të Lëvizjes po mbaheshin në arrest që nga gushti i këtij viti nën akuza për sulm me mortajë dore ndaj objektit të parlamentit me ç’rast ishte dëmtuar pjesa e jashtme e objektit, pa shkaktuar ndonjë viktimë.

Sulmi në fjalë erdhi tensioneve në ngritura në vend që pas nënshkrimit të marrëveshjes për demarkimin e kufirit me Malin e Zi, gushtin e vitit të kaluar.

Partitë opozitare kishin kundërshtuar me forcë marrëveshjen, duke theksuar se marrëveshja i falë tokë shtetit fqinj. Njëkohësisht opozita kishte kundërshtuar edhe një marrëveshje të dalë nga dialogu me Serbinë, që konsiderohet se zgjeron kompetencat e komunitetit serb në vend.

Ligjvënësit opozitarë kishin bojkotuar punët e parlamentit për më shumë se një vit, përmes bombolave të gazit, pipave policorë, dhe shisheve me ujë. Jashtë parlamentit rrugët u patën kthyer në përleshje rutinore të mbështetësve opozitarë me policinë.

Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Lajme

TEST PER MAIN POST PAGE

Published

on

By

this is just a test to see how Gjergji is doing….spolier alert he seems do be doing good.

Continue Reading

Lajme

SKANDAL UFC FEATHERWEIGHT CHAMP KNOCKS OUT PESANT

Published

on

By

UFC Featherweight Super Star Denisa “ANXHELIKA” Axhanela knocks out nje pesant ne MANA BOARD GAMES ne prishtine, presidenti i UFC Prishtina Berti Grorani thot se preferon te goditet nga Francis Nunganu se sa nga Denisa, Co owner i UFC Prishtina edhe Welterweight champ Ari Gojani nuk ka guxuar te flas per incidentin nga frika se Denisa mund ta godas. Fjolla Gjikolli eshte shume e kenaqur me qka ka ndodhur deri tani.

Continue Reading

Lajme

TESTI 2 PER SLIDER HYHYHY

Published

on

By

Continue Reading

Trending