Connect with us

Lajme

OKB alarmon: Shtatë milionë njerëz në Siri, në gjendje kritike për ushqim

Pothuajse shtatë milionë njerëz në Siri janë në gjendje kritike për ushqim, ndërsa situata po përkeqësohet çdo ditë për shkak të vazhdimit të luftës, tha të martën një zyrtar i Programit botëror të ushqimit (WFP) të Kombeve të Bashkuara.

Published

on

Lufta në Siri ka hyrë në vitin e shtatë, duke marrë jetën e rreth 320.000 njerëzve dhe duke shkaktuar zhvendosjen e milionave të tjerë.

“Numri i njerëzve që kanë nevojë për ushqim në Siri ka kaluar gjashtë deri në shtatë milionë. Këta njerëz janë në gjendje kritike për ushqim”, deklaroi për Reuters Muhannad Hadi, drejtor rajonal i WFP-së në Siri.

Hadi, i cili ndodhet në Bruksel në konferencën ndërkombëtare për Sirinë në organizim të BE-së, deklaroi se WFP ka ndarë ushqim për katër milionë njerëz në Siri dhe për pothuajse dy milionë të tjerë në vendet fqinje çdo muaj.

“Numri i njerëzve në nevojë po shtohet, ndërsa situata në terren në përgjithësi nuk po përmirësohet. Në krizën në të cilën ndodhet Siria, ata që më së shumti vuajnë janë fëmijët”, tha ai.

BE jep kontribut për programin sirian WFP, i cili sipas Hadi, kryesisht është i limituar me probleme që përfshijnë një numër të madh të pjesëve të Sirisë.

Sipas Kombeve të Bashkuara, prodhimi i ushqimit ka shënuar rënie dhe ndodhet në nivelin më të ulët. Shumë bujq janë detyruar të braktisin tokat e tyre, pasi përballen me çmime të larta të farave dhe karburanteve për traktorë, andaj prodhimi i grurit ka shënuar rënie të madhe.

Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Lajme

TEST PER MAIN POST PAGE

Published

on

By

this is just a test to see how Gjergji is doing….spolier alert he seems do be doing good.

Continue Reading

Lajme

SKANDAL UFC FEATHERWEIGHT CHAMP KNOCKS OUT PESANT

Published

on

By

UFC Featherweight Super Star Denisa “ANXHELIKA” Axhanela knocks out nje pesant ne MANA BOARD GAMES ne prishtine, presidenti i UFC Prishtina Berti Grorani thot se preferon te goditet nga Francis Nunganu se sa nga Denisa, Co owner i UFC Prishtina edhe Welterweight champ Ari Gojani nuk ka guxuar te flas per incidentin nga frika se Denisa mund ta godas. Fjolla Gjikolli eshte shume e kenaqur me qka ka ndodhur deri tani.

Continue Reading

Lajme

TESTI 2 PER SLIDER HYHYHY

Published

on

By

Continue Reading

Trending