Connect with us

Lajme

Obamës i kërkohet të falë Snowdenin

Published

on

Grupet për të drejtat e njeriut i kanë kërkuar presidentit të Shteteve të Bashkuara, Barack Obama, që, përpara se të përfundojë mandatin në muajin janar, të falë ish-kontraktorin e inteligjencës amerikane, Edward Snowden, për publikim të sekreteve shtetërore.

The American Civil Liberties Union (ACLU), Amnesty International dhe Human Rights Watch kanë nisur një peticion online në mbështetje të Snowdenit, i cili jeton në mërgim në Rusi.

Snowden, në vitin 2013, ka publikuar dokumente në lidhje me programin e mbikëqyrjes të Agjencisë për Siguri Kombëtare të SHBA-së.

“Rastet si Edward Snowden janë pikërisht arsyeja përse ekziston fuqia e faljes presidenciale”, tha thënë drejtori ekzekutiv i ACLU, Anthony Romero.

“Ka një konsensus të gjerë se veprimet e Edward Snowdenit kanë nxitur debat të paparë për kufijtë e mbikëqyrjes së qeverisë. Vepirmet e tij kanë rezultuar edhe me refoma të gjera në ligj dhe në teknologji, të cilat mbrojnë amerikanët dhe individët në gjithë globin”, shtoi Romero.

Snowden ka thënë se nuk ka kërkuar të falet. Ai po ashtu ka thënë se nuk beson në gjykim të drejtë në SHBA, pasi Akti i Spiunazhit i vitit 1917 nuk i lejon të shpjegojë arsyet për publikimin e dokumenteve.

Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Lajme

TEST PER MAIN POST PAGE

Published

on

By

this is just a test to see how Gjergji is doing….spolier alert he seems do be doing good.

Continue Reading

Lajme

SKANDAL UFC FEATHERWEIGHT CHAMP KNOCKS OUT PESANT

Published

on

By

UFC Featherweight Super Star Denisa “ANXHELIKA” Axhanela knocks out nje pesant ne MANA BOARD GAMES ne prishtine, presidenti i UFC Prishtina Berti Grorani thot se preferon te goditet nga Francis Nunganu se sa nga Denisa, Co owner i UFC Prishtina edhe Welterweight champ Ari Gojani nuk ka guxuar te flas per incidentin nga frika se Denisa mund ta godas. Fjolla Gjikolli eshte shume e kenaqur me qka ka ndodhur deri tani.

Continue Reading

Lajme

TESTI 2 PER SLIDER HYHYHY

Published

on

By

Continue Reading

Trending