Connect with us

Lajme

Barack Obama, presidenti i 12 më i mirë i të gjitha kohërave

Barack Obama është renditur si Presidenti i 12 më i mirë i të gjitha kohërave nga 45 (përfshirë Donald Trump) sa kanë pasur gjithsejtë Shtetet e Bashkuara të Amerikës.

Published

on

Kjo sipas 91 profesorëve të historisë që studiojnë presidentët amerikanë, të cilët u angazhuan nga televizioni amerikan C-SPAN për të bërë këtë vlerësim, njofton Klan Kosova.

Profesorët e vendosën Obamën nën Woodrow Wilsonin dhe mbi James Monroen.

Çështjet që merren më së shumti parasysh në këtë rankim janë; krizat gjatë udhëheqjes, autoriteti moral, marrëdhëniet ndërkombëtare dhe lufta për të krijuar ambient me të drejta të barabarta për të gjithë, etj.

Obama në fushën e “të drejtave të barabarta” u vendos i treti, vetëm pas Abraham Lincoln dhe Lyndon Johnson. Ai ishte në top dhjetë edhe për “autoritetin moral” dhe “ekonominë”.

Por, Obama ishte shumë poshtë në “marrëdhëniet me Kongresin” dhe jo edhe aq mirë në “marrëdhëniet ndërkombëtare”.

Kurse, në vendin e parë si Presidenti më i mirë i të gjitha kohërave i SHBA-ve u radhit, Abraham Lincoln, George Washington i dyti, ndërsa Franklin D. Roosevelt i treti.

Të tjerë në top dhjetë ishin; Theodore Roosevelt (4), Dwight Eisenhower (5), Harry Truman (6), Thomas Jefferson (7), John F. Kennedy (8), Ronald Reagan (9) and Lyndon Johnson (10).

Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Lajme

TEST PER MAIN POST PAGE

Published

on

By

this is just a test to see how Gjergji is doing….spolier alert he seems do be doing good.

Continue Reading

Lajme

SKANDAL UFC FEATHERWEIGHT CHAMP KNOCKS OUT PESANT

Published

on

By

UFC Featherweight Super Star Denisa “ANXHELIKA” Axhanela knocks out nje pesant ne MANA BOARD GAMES ne prishtine, presidenti i UFC Prishtina Berti Grorani thot se preferon te goditet nga Francis Nunganu se sa nga Denisa, Co owner i UFC Prishtina edhe Welterweight champ Ari Gojani nuk ka guxuar te flas per incidentin nga frika se Denisa mund ta godas. Fjolla Gjikolli eshte shume e kenaqur me qka ka ndodhur deri tani.

Continue Reading

Lajme

TESTI 2 PER SLIDER HYHYHY

Published

on

By

Continue Reading

Trending