Connect with us

Lajme

Obama i bindur se Trump do të shkaktojë tensione

Si biznesmen i suksesshëm që është, Donald Trump premton t’i kushtojë vëmendje të veçantë tregtisë, duke e kthyer në prioritetin e 200 ditëve të para të punës së administratës së tij.

Published

on

Por njeriu që po i lëshon postin nuk e përjashton mundësinë e problemeve për presidentin e ri, pikërisht aty ku ai mendon se është më i fortë. Nga Peruja, ndalesa e fundit e turit të tij të lamtumirës, Barack Obama parashikoi se lidershipi i Trumpit nuk ka për të sjellë ndonjë ndryshim madhor politikash në marrëdhënien e Shteteve të Bashkuara me Amerikën Latine, megjithatë ka gjasë që të prodhojë tensione në çështjet e tregtisë.

“Mos mendoni që në fillim më të keqen. Prisni derisa administrata e re të zërë vend e të parashtrojë politikat e saj, pastaj mund të nxirrni përfundimet tuaja. Por, them se tensione do të ketë e mbi të gjitha ato do të prekin tregtinë”, tha Obama.

Liderëve të Amerikës Latine, presidenti në largim i dha të njëjtën këshillë që pati më herët gjatë javës për udhëheqësit europianë: mos nxitoni të dilni në përfundime, bëni pak durim. Edhe këtu, demokracia dhe zgjedhjet ishin pjesë kyçe e fjalimit të shefit të Shtëpisë së Bardhë.

“Demokracia është më shumë sesa thjesht zgjedhje. Ajo mund të jetë zhgënjyese sepse nuk merr gjithmonë 100% të asaj që dëshiron. Demokracia do të thotë se ndonjëherë duhet të bësh kompromis, e do të thotë gjithashtu se rezultati i zgjedhjeve nuk është gjithmonë ai i shpresuari”, theksoi Obama.

Përpara Perusë, Obama ishte në Athinë e Berlin, ku pyetjet me të cilat u përball më së shumti lidheshin me presidencen e Trumpit dhe çfarë nënkupton ajo për aleancat e Shteteve të Bashkuara jashtë kufijve.

Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Lajme

TEST PER MAIN POST PAGE

Published

on

By

this is just a test to see how Gjergji is doing….spolier alert he seems do be doing good.

Continue Reading

Lajme

SKANDAL UFC FEATHERWEIGHT CHAMP KNOCKS OUT PESANT

Published

on

By

UFC Featherweight Super Star Denisa “ANXHELIKA” Axhanela knocks out nje pesant ne MANA BOARD GAMES ne prishtine, presidenti i UFC Prishtina Berti Grorani thot se preferon te goditet nga Francis Nunganu se sa nga Denisa, Co owner i UFC Prishtina edhe Welterweight champ Ari Gojani nuk ka guxuar te flas per incidentin nga frika se Denisa mund ta godas. Fjolla Gjikolli eshte shume e kenaqur me qka ka ndodhur deri tani.

Continue Reading

Lajme

TESTI 2 PER SLIDER HYHYHY

Published

on

By

Continue Reading

Trending