Connect with us

Lajme

Nuk do ta besoni se sa shqiptarë kanë dokumente të rregullta në Britani

Gjithmonë ka qenë e vështirë për të kuptuar se sa është numri i shqiptarëve të legalizuar në Britaninë e Madhe që prej vitit 1998, kur dhe nisi emigrimi masiv drejt vendit ishullor.

Published

on

Tvklan.al ka mundur të sigurojë këtë dokument nga Ministria e Brendshme britanike “Home Office”, ku për herë të parë publikohen statistikat, se sa persona me kombësi shqiptare dhe shqiptarë të Kosovës kanë fituar nënshtetësinë britanike.

Dokumenti zyrtar tregon se, nga periudha 1 Janar 1995 deri më 30 Qershor 2016, iu është dhënë nënshtetësia angleze 11,360 aplikantëve, me nënshtetësi shqiptare.

Nga periudha 1 Janar 2007 deri më 30 Qershor 2016, iu është dhënë nënshtetësia britanike 7,168 aplikantëve me nënshtetësi kosovare.

Para vitit 2007, personat me nënshtetësi kosovare nuk identifikoheshin akoma më vete dhe konsideroheshin pjesë e “Serbisë dhe Malit të Zi”.

Pra, zyrtarisht nënshtetësinë britanike që nga viti 1995 deri në vitin 2016 e gëzojnë 18,528 shtetas të Shqipërisë dhe Kosovës.

Ndërsa mendohet se numri i shqiptarëve në Britani pa dokumente të rregullta qëndrimi të jetë rreth 3 herë më i lartë se shifra e sipërcituar.

Ndërkohë, mësohet se “Home Office” ka identifikuar dhe ka çuar në gjykatë për heqje të nënshtetësisë britanike të fituar përmes mashtrimit, mbi 400 raste të shqiptarëve. Fatin e tyre pritet ta vendosë Gjykata Supreme, vitin e ardhshëm.

/Spartak Koka-tv Klan

 

Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Lajme

TEST PER MAIN POST PAGE

Published

on

By

this is just a test to see how Gjergji is doing….spolier alert he seems do be doing good.

Continue Reading

Lajme

SKANDAL UFC FEATHERWEIGHT CHAMP KNOCKS OUT PESANT

Published

on

By

UFC Featherweight Super Star Denisa “ANXHELIKA” Axhanela knocks out nje pesant ne MANA BOARD GAMES ne prishtine, presidenti i UFC Prishtina Berti Grorani thot se preferon te goditet nga Francis Nunganu se sa nga Denisa, Co owner i UFC Prishtina edhe Welterweight champ Ari Gojani nuk ka guxuar te flas per incidentin nga frika se Denisa mund ta godas. Fjolla Gjikolli eshte shume e kenaqur me qka ka ndodhur deri tani.

Continue Reading

Lajme

TESTI 2 PER SLIDER HYHYHY

Published

on

By

Continue Reading

Trending