Connect with us

Lajme

Nuk mund të mbyllen shkollat e Gylenit në Kosovë

Published

on

Në Kosovë dhe Shqipëri, Lëvizja Gülen ka ndërtuar një rrjet shkollash nga cikli i ulet, Kolegjet Turke, deri në të lartin, si Universitete, të cilat operohen nga Turgut Özal Education Company dhe Fondacioni Arsimor Gulistan.

Bëhet fjalë për rrjetin e shkollave që i financon Fethullah Gulen, i kërkuar nga Ankaraja zyrtare për ekstradim nga SHBA-ja, pasi që akuzohet si shtytësi kryesor i puçit ushtarak në Turqi.

Pas kësaj, në Somali ka ardhur deri tek pezullimi i punës në një shkollë e cila kishte lidhje me grupin që tentoi grusht shtet në Turqi të premten, kështu duke i dhënë stafit të saj një javë për tu larguar nga vendi.

Ky veprim është bërë me kërkesë të Qeverisë Turke.

Por, institucionet e Kosovës nuk tregojnë nëse një kërkesë e tillë i ka ardhur edhe Kosovës nga ana e ekzekutivit turk.

Në Zyrën e Kryeministrit nuk përgjigjen duke drejtuar gishtin kah Ministria e Arsimit, por ministri, Arsim Bajrami nuk i është përgjigjur interesimit të TribunaChannel për të ditur rreth mundësisë së ndërhyrjes në sistemin arsimor të Kosovës.

Sipas njohësit të rrethanave arsimore në Kosovë, Dukagjin Pupovci, ka shkolla që janë të inspiruara nga mësimet e Fethullah Gylenit, ashtu siç ka edhe shkolla që identifikohen me sekte dhe religjione të ndryshme. Këto janë shkolla private dhe njerëzit i dërgojnë fëmijët në to me dëshirë, edhe pse kanë zgjedhje të tjera.

Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Lajme

TEST PER MAIN POST PAGE

Published

on

By

this is just a test to see how Gjergji is doing….spolier alert he seems do be doing good.

Continue Reading

Lajme

SKANDAL UFC FEATHERWEIGHT CHAMP KNOCKS OUT PESANT

Published

on

By

UFC Featherweight Super Star Denisa “ANXHELIKA” Axhanela knocks out nje pesant ne MANA BOARD GAMES ne prishtine, presidenti i UFC Prishtina Berti Grorani thot se preferon te goditet nga Francis Nunganu se sa nga Denisa, Co owner i UFC Prishtina edhe Welterweight champ Ari Gojani nuk ka guxuar te flas per incidentin nga frika se Denisa mund ta godas. Fjolla Gjikolli eshte shume e kenaqur me qka ka ndodhur deri tani.

Continue Reading

Lajme

TESTI 2 PER SLIDER HYHYHY

Published

on

By

Continue Reading

Trending