Connect with us

Lajme

Nuk mblidhet Kryesia, seanca konstituive nuk pritet për këtë javë

Published

on

Ndonëse u paralajmëruar se sot do të mbahet mbledhja e vjetër e Kryesisë ku do të duhej të caktohej mbajtja e seancës për konstituimin e Kuvendit, ajo nuk u mbajt fare.

Gazeta Blic merr vesh se anëtarët e Kryesisë së Kuvendit u paralajmëruan përmes telefonit nga Sekretaria e Kuvendit se nga ora 11:00 do të mbahet seanca, mirëpo vetëm pas pak kohësh ajo u anulua.

“Na njoftuan se nga ora 11:00 do të mblidhet Kryesia e Kuvendit, mirëpo ajo u anulua pa na dhënë informacione”, ka thënë njëri nga anëtarët e Kryesisë në kushte anonimiteti.

Ndërkaq, burime të Gazetës Blic sqarojnë se nëse sot nuk mbahet mbledhja e Kryesisë, atëherë seanca për kontituimin e Kuvendit nuk mbahet gjatë kësaj jave.

“Kryesia e Kuvendit duhet të mblidhet të paktën 5 ditë para mbajtjes së seancës”, tha ky burim.

Burime të Gazetës Blic thonë se PAN përkundër që i ka siguruar 62 vota, ka frikë që me këta numra të thërras seancën për konstituimin e Kuvendin.

“PAN ka frikë që me kaq pak numra të hyjë në seancë. Rreziku që të ndërroj mendje një nga këta deputetë, ka bërë që të mos nguten me thirrjen e seancës”, tha ky burim.

Në anën tjetër, nga Sekretaria e Kuvendit nuk kanë dhënë informacione se kur do të mbahet mbledhja e vjetër e Kryesisë.

Sekretari i Kuvendit, Ismet Krasniqi, ka thënë për media se nëse do të mbahet mbledhja e Kryesisë, opinioni do të njoftohet me kohë edhe në faqen zyrtare të Kuvendit të Kosovës.

Zyra e Presidentit të Kosovës nuk ka dhënë asnjë informacion nëse presidenti Hashim Thaçi, do të thërrasë seancën e Kuvendit.

Ndryshe, zgjedhjet në Kosovë janë mbajtur më 11 qershor, ndërsa certifikimi i rezultateve të këtyre zgjedhjeve u bë më 8 korrik.

Edhe pse më shumë se një muaj që nga mbajtja e zgjedhjeve, Kosova ende nuk i ka krijuar institucionet e reja, konstituimin e Kuvendit dhe formimin e qeverisë.

Koalicioni PAN pretendon se i ka numrat e nevojshëm për formimin e qeverisë, ndonëse në zgjedhje arritën të fitojnë vetëm 39 deputetë, kurse duhen 61 vota për formimin e qeverisë.

Zëdhënësi i AAK-së Muharrem Nitaj ka thënë se koalicioni parazgjedhor Partia Demokratike, Aleanca për Ardhmërinë e Kosovës, Nisma dhe i nominuari për kryeministër, Ramush Haradinaj, janë brenda afatit të tyre kushtetues e ligjor për krijimin e qeverisë së Kosovës.

“Pritet që presidenti i vendit në kuadër të kompetencave që ka, brenda këtij afati ta thërrasë mbledhjen konstituive të Kuvendit dhe menjëherë pas kësaj të procedohet edhe me votimin e Qeverisë.Prandaj fushata e disa partive dhe individëve, me gjoja shtyrjen e seancës konstituive të Kuvendit, është e sajuar dhe që për qëllim ka ta vë në lajthitje e ta mashtrojë opinionin publik”, ka thënë Nitaj nëpërmjet një komunikate për media.

Sipas tij partnerët e koalicionit PAN, janë në fazën e konsultimeve me partnerët e mundshëm, jo për krijimin e numrave për të cilët po spekulohet skajshëm, por për krijimin e një baze më të gjerë politike qeverisëse, e që rezultati i këtyre konsultimeve do të dihet menjëherë pasi që Ramush Haradinaj, edhe zyrtarisht ta marrë mandatin për krijimin e qeverisë.

 

Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Lajme

TEST PER MAIN POST PAGE

Published

on

By

this is just a test to see how Gjergji is doing….spolier alert he seems do be doing good.

Continue Reading

Lajme

SKANDAL UFC FEATHERWEIGHT CHAMP KNOCKS OUT PESANT

Published

on

By

UFC Featherweight Super Star Denisa “ANXHELIKA” Axhanela knocks out nje pesant ne MANA BOARD GAMES ne prishtine, presidenti i UFC Prishtina Berti Grorani thot se preferon te goditet nga Francis Nunganu se sa nga Denisa, Co owner i UFC Prishtina edhe Welterweight champ Ari Gojani nuk ka guxuar te flas per incidentin nga frika se Denisa mund ta godas. Fjolla Gjikolli eshte shume e kenaqur me qka ka ndodhur deri tani.

Continue Reading

Lajme

TESTI 2 PER SLIDER HYHYHY

Published

on

By

Continue Reading

Trending