Connect with us

Tech & Auto

Njihuni me 10 hakerët më të kërkuar nga FBI

Published

on

Njihuni me 10 hakerët më të kërkuar nga FBI

Njerëzit “Most Ëanted” nga Byroja Federale. Akuzohen për spiunim, vjedhje sekretesh ushtarake dhe për mashtrim të miliona njerëzve.

1-Peteris Sahurovs

I lindur në 1989 në Letoni, por me vizita të shpeshta në Ukrainë. Operatori informatik është i kërkuar nga FBI për “krim ndërkombëtar kibernetik” dhe për operacionet e zhvilluara në shkurt 2010 që u kushtuan shumë përdoruesve mbi 2 milionë euro. Është i njohur edhe me pseudonimin Piotrek, Piotrek89 e Sagade. Mbi kokën e tij është vënë një shpërblim prej 50 mijë dollarësh.

2- Bjorn Daniel Sundin

I datëlindjes 1978, i lindur në Suedi, sipërmarrës ëebi, është i kërkuar për mashtrim informatik me mbi 10 milionë dollarë.

Shaileshkumar P.Jain

I lindur në Indi, por qytetar amerikan, është i kërkuar për të njëjtin mashtrim si Sundin (shiko numrin 2) dhe për vjedhjen e 100 milion dollarëve

Alexsey Belan

I lindur në Riga, në Letoni, 1987, Belan ka shtetësi ruse. Ka ndërhyrë në kompjuterat e kompanive tregtare amerikane duke vjedhur të dhëna të cilat i ka rishitur. Sinjalizohet shumë i rrezikshëm nëse është në bordin e një avioni. Mbi kokën e tij është vënë një shpërblim prej 100 mijë dollarësh.

Nicolae Popescu

I lindur në Aleksandri, në Rumani, 1980, Popescu është konsideruar si shpikësi i një skeme të sofistikuar mashtrimi online që propozon makina dhe artikuj të tjerë interesantë për të të vjedhur më pas të dhëna bankare të fatkeqit. Mbi kokën e tij është vënë një shpërblim prej 1 milion dollarësh.

Farhan Ul Arshad

I lindur në vitin 1973 në Pakistan tani ndodhet në Malajzi. Flet urdu dhe anglisht. Është i kërkuar sepse ka hakëruar gjigantët e telefonisë amerikane dhe të shteteve të tjera. Ka vjedhur 50 milionë dollarë. Mbi kokën e tij është vënë një shpërblim prej 50 mijë dollarësh.

Noor Aziz Uddin

I lindur në Karaki, Pakistan, 1963. Vendi i tij i fundit ku është parë ka qenë Arabia Saudite, por mund të jetë sipas FBI-së, edhe në Malajzi ose në Itali. Akuzohet për vjedhje identitetesh dhe të mbi 50 milionë dollarëve.

Sun Kailiang

I njohur edhe si Jack Sun, është i akuzuar për spiunazh ekonomik. Është një ushtarak kinez që sipas FBI-së është futur në sistemet informatike të kompanive të impenjuara në marrëveshje ekonomike. Ka vjedhur plane të impianteve nukleare duke hakeruar email-et e viktimave.

Huang Zenyu

Është i njohur edhe si «hzy_lhx». Ashtu si Kailiang është i akuzuar për spiunazh informatik. Edhe ky një ushtarak i ushtrisë kineze.

Ëen Xinyu

I njohur si «ËinXYHappy» është ky hacker është i akuzuar për spiunazh informatik dhe që ka marrë kontrollin e kompjuterëve të shumtë për të vjedhur sekrete ekonomike dhe ushtarake.

Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Tech & Auto

iPhone 13 do të vijë me kamera diagonale

Published

on

Apple është duke sjellë ndryshime të dukshme në dizajnin e modeleve të iPhone 13.

Në një video të publikuar nga “EverythingApplePro” shihet se iPhone 13 dhe iPhone 13 CAD do të përmbajë kamera të reja mbrapa. Këto kamera pritet të vijnë me madhësi më të madhe.

Videoja e publikuar nga Filip Koroy specifikon se kamerat në iPhone 13 do të jenë diagonale.

iPhone 13 pritet të dalë në treg nga fundi i këtij viti.

Continue Reading

Tech & Auto

Prezantohet zyrtarisht Mercedes EQS – Luks i jashtëzakonshëm e brendësi e digjitalizuar

Published

on

Limuzina elektrike luksoze duhet të gjejë blerës të pasur sepse ka një dizajn veçanërisht të efektshëm dhe komoditet të shkëlqyeshëm.

Sipas deklaratave të veta, Mercedes ka arritur një “pikë kthese” dhe për këtë arsye ka punuar vërtet shumë për prezantimin zyrtar të sedanit të tij elektrik luksoz EQS.

Në javët e fundit, disa detaje në lidhje me automjetin – me të cilin Mercedes dëshiron të konkurrojë me Tesla Model S në veçanti – kanë rrjedhur. Të enjten në mbrëmje, megjithatë, Mercedes zbuloi për herë të parë pamjen e modelit të saj të ri elektrik të nivelit më të lartë, transmeton Telegrafi.

“EQS u krijua për të tejkaluar pritjet më të larta, sepse kjo është ajo që përfaqëson” S “, tha CEO i Daimler Ola Källenius kur bëri një prezantim që do të tregonte në disa stacione në të gjithë botën se EQS ishte “për gjithë planetin”.

Pamja e Mercedes EQS duhet të kujtojë një tren me shpejtësi të lartë, thotë shefi i projektuesit të Daimler Gordon Wagener.

Pjesa e përparme dhe forma e EQS ndryshojnë shumë nga përfaqësuesit e mëparshëm të S-Class.

Harku i gjerë i lakuar i kulmit ndihmon që EQS të ketë një nga koeficientët më të ulët të tërheqjes për automjetet e serive. Koeficienti i tërheqjes është vetëm 0.2. EQS është mundësuar nga të paktën 245 kW. Varianti më i fuqishëm i drejtimit do të jetë një makinë me të gjitha rrotat me 560 kW, e cila aktualisht është duke u planifikuar. Falë baterisë së bordit me një kapacitet prej 108 kWh, duhet të jetë e mundur një distancë prej 770 kilometrash sipas ciklit WLTP.

Continue Reading

Lajme

Pse populli turk po investon kaq shumë në Bitcoin?

Published

on

Investitorët po i kthehen kriptovalutave pasi Erdogani shkarkoi guvernatorin e Bankës Qendrore duke shkaktuar një tjetër rënie të Lirës turke.

Çajtorja e mëhallës është fokusi i jetës së përditshme në mbarë Turqinë, një traditë osmane që ka zgjatur për shekuj me radhë.

Në çajtoren “Vetëtime e Kuçe” në Çorum, pronarët e kanë një këmbë në të kaluarën dhe një tjetër në të ardhmen: është i vetmi lokal në shtet ku myshterinjtë mund të paguajnë me bitkoinë [bitcoin].

“Të gjithë që njohim në Çorum po nisin të investojnë në kriptovaluta. Ne mendojmë që brenda pesë vitesh, valutat e rregullta do të bien, dhe do të zëvendësohen me ato digjitale. Kështu që donim të ishin në pozitë të mirë,” thanë bashkëpronarët e çajtores, Hysejin Nalçë, dhe Kerem Kutay Jëlldërëm.

“Myshterinjtë më të vjetër mendojnë se është pak absurde. Na përqeshin. Por tash edhe dyqani afër po na kërkon që t’i mësojmë.”

Lira turke ra në mënyrë dramatike muajin e kaluar pasi presidenti Rexhep Taip Erdogan mori një vendim shokues, raporton The Guardian, përkthen në shqip Periskopi.

Ai vendosi të shkarkonte guvernatorin e Bankës Qendrore, Naci Agballin. Rezervat tash kanë guvernatorin e katërt në më pak se dy vjet, dhe lira ka humbur gjysmën e vlerës që prej krizës së valutës më 2018.

Inflacioni mbërriti pikën më të lartë në gjashtë muaj në muajin mars me 16,9 për qind, ose më shumë se 5 për qind se që ishte paraparaë, derisa papunësia mbetet e lartë, në shifrat 12,2 për qind.

Këto telashe të fundit ekonomike kanë çuar në rritjen e tregtisë me kriptovaluta në Turqi, me investitorët që po shpresojnë të përfitojnë nga bitkoini dhe të gjejnë strehë nga inflacioni.

Të dhënat nga hulumtuesi amerikan të analizuara nga Reuters tregojnë se vëllimi i tregtisë mes fillimit të shkurtit dhe 24 marsit ka arritur në 128 miliardë lira [rreth 15 miliardë euro], me kulmin që u arrit në vikend kur Agballi u shkarkua.

Edhe kërkimet në Google në Turqi për kriptovaluta e arritën kulmin gjatë javës para se Agball të shkarkohej.

Guvernatori, që e mori postin në nëntor, u raportua se ishte në mosmarrëveshje me Erdoganin.

Ky i fundit, për dallim nga shumica e ekonomistëve, beson se ratat e larta të interesit shkaktojnë inflacion.

Rritja e Bitcoinit në 62 mijë dollarë ka bërë që edhe interesat në valutën digjitale të rriten në mbarë botën: investitorët dhe kompanitë kanë mbështetur asetin që sapo doli pavarësisht paralajmërimeve për paqëndrueshmërinë e saj.

“Populli turk kërkon asete stabile për shkak të historisë tonë të inflacionit të lartë,” tha Yzgyr Gyneri, drejtori ekzekutiv i BtcTurk. “Kjo është arsyeja pse brez pas brezi të turkëve kanë invetuar në ar, në pasuri të paluajtshme dhe në dollarë.”

Interesi i turqve në kriptovaluta është rritur vazhdimisht përgjatë viteve, pjesërisht edhe për shkak se janë resurse të fundme dhe edhe për shkak të reputacionit se janë imune nga inflacioni.

Deri tash, Ankaraja nuk ka bërë asnjë lëvizje për të rregulluar apo për të taksuar hapësirën e valutave digjitale.

Erdogani së fundi ka përsëritur thirrjet ndaj popullit turk që të investojnë në ar dhe në valuta të huaja.

Continue Reading

Trending