Connect with us

Showbiz

Njerëzit rrëmujaxhi janë gjenial

Published

on

Kur ishim fëmijë, ne ishim të prirur të besonim nga shoqëria se një dhomë e çrregullt dhe me rrëmujë nënkupton edhe një mendje të tollovitur. Për ta thjeshtësuar: pastroni dhomën tuaj ose ju dënoheni.

Por John Haltiwanger nga Elite Daily beson se njerëzit rrëmujaxhi janë të akuzuar gabimisht se janë dembelë. Një vend pune kaotik, sipas tij nuk nënkupton një mendje kaotike.

“Ne jetojmë në një botë që është e predikuar, shoqëria në një mënyrë kërkon që të mbajmë rregull, në secilin sens të fjalës. Por është krejt një iluzion” ka thënë ai, transmeton Klan Kosova.

Më poshtë ju sjellim disa arsye se pse është në rregull që të jeni rrëmujaxhi.

Ju nuk jeni të shqetësuar me status quo

Haltiwanger beson se të qenit i organizuar nuk do të thotë patjetër se është diçka e bukur. Por, sipas tij, njerëzit duhen të mësohen me kaos sepse  jo çdo gjë qëndron e pastër dhe e rregullt.

“Njerëzit rrëmujaxhi nuk lejojnë që jetët e tyre të drejtohen nga rregulli” ka thënë ai.

Ju gjeni inspirim në tollovi

A e dini se shumë nga njerëzit e famshëm dhe të suksesshëm janë rrëmujaxhi, si Roald Dahl, J.K.Rowling dhe madje edhe gjeniu Albert Einstein.

Autorët Eric Abrahamson dhe David H.Freedman thonë se në një tavolinë pune të tollovitur, gjërat e rëndësishme qëndrojnë afër teje ndërsa ato që janë më pak të rëndësishme janë më larg dhe kjo është në rregull, sipas tij.

Ju jeni spontan

Në vend se të shqetësohen për detajet, njerëzit që krijojnë rrëmujë kanë tendencë të fokusohen në “fotografinë e madhe”. Ata më shumë fokusohen dhe i përkushtojnë krejt kohën dhe vëmendjen në gjërat e rëndësishme. Sipas Haltiwanger, kjo i bën gjërat më me adrenalinë se sa njerëzit që kanë rregull.

Ai ka insistar se nuk ka asgjë të keqe me organizimin, ashtu si edhe nuk ka asgjë të keqe me kaosin.

“Ka bukuri edhe në një jetë pa shumë rregulla, sepse krijon njerëz dhe individ inovativ” ka thënë Haltiwanger.

 

Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Showbiz

Kjo ka qenë shuma më e lartë që ka marr bakshish Meda

Published

on

Këngëtari i njohur Meda është shprehur se ishte thjeshtësia dhe modestia e bashkëshortes që e bëri për vete.

Meda u shpreh se ishte ai që bëri hapi e parë për t’u lidhur me të.

Ai shtoi se ndër vite Luljeta ka mbetur e njëjta.

Këngëtari ia atribuoi të dyve suksesin e martesës së shëndetshme

Meda zbuloi se bashkëshortja kujdeset për look-un e tij.

“Gjithmonë e kam pas në krah, më ka mbështetur! 90% të punës, look-ut tim, e përzgjedh Lulja, ajo më thotë tani më dukesh mirë dhe këto do veshësh sonte”.

“Dhe unë i them në rregull sepse i besoj. Ajo më ka bërë për vete me thjeshtësinë e vet. Jemi parë rastësisht, unë e kam bërë hapin e parë”.

“Ka qenë e thjeshtë, modeste, s’di ta përshkruaj, është e njëjta si ka qenë kur jemi njohur. Ajo gjithmonë ka qenë bossi i shtëpisë. Kemi rreth 14 vite bashkë. Për suksesin e martesës meritën e mbajmë të dy! ”– tha ai në një intervistë për emisionin “Nin”.

Këngëtari zbuloi edhe shumën marramendëse që lanë bakshish në një koncert në Australi.

“Në Australi për një natë kemi marrë mbi 30.000 dollarë. Këndoja vetë dhe isha i shoqëruar nga muzikantët e mi. Është e vërtetë, ka qenë për Pavarësinë e Kosovës, për herë të parë që isha në Australi. Ishte eksperiencë e paharruar,” – përfundoi Meda.

Continue Reading

Showbiz

Vajza e Lutfi Hazirit e krahason veten me Mona Lisën

Published

on

Vajza e Lutfi Hazirit merr vëmendje me paraqitjet e saj atraktive.

Ajo ka arritur të ketë mijëra ndjekës në Instagram, përkundër që nuk është e njohur për ndonjë profesion.

Duke gëzuar një bukuri të rrallë, ajo së fundmi bëri një ngjashmëri mes saj dhe Mosa Lisës.

Duke publikuar një imazh në të cilin u shfaq e mbështjellë me një pelerinë, ajo shkroi: Mona Lisa e kohëve moderne.

 

Continue Reading

Showbiz

Mbretëresha Elizabeth nuk do të festojë 95 vjetorin e saj të lindjes pas vdekjes së Princit Philip

Published

on

Mbretëresha po feston ditëlindjen e saj të parë në dekada pa burrin e saj Princin Philip të mërkurën

Këtë vit 95-vjetori i lindjes së Mbretëreshës Elizabeth do të jetë një rast i heshtur pas vdekjes së burrit të saj prej 73 vjetësh, Princit Philip, shkruan People.

Ditëlindja e shënuar e monarkut të Mërkurën nuk do të festohet si zakonisht – ndërsa Mbretëresha dhe anëtarët e tjerë të familjes shpesh shënojnë ditëlindjet e tyre duke ndarë portrete të reja me publikun, nuk do të ketë një foto të lëshuar këtë vit.

Kjo do të jetë ditëlindja e parë e Mbretëreshës Elizabeth pas vdekjes së burrit të saj, i cili u varros në Shën George’s Chapel në Kalanë Windsor të Shtunën. Ai vdiq në 9 Prill në moshën 99 vjeç, vetëm dy muaj larg 100 vjetorit të lindjes.

Mbretëresha është e rrethuar nga stafi i saj besnik dhe tre qentë e saj (të cilët ajo është parë në Kopshtet Frogmore gjatë javës së kaluar) në Windsor Castle, dhe anëtarët e familjes me gjasë do të vizitojnë monarken në ditët në vijim.

Continue Reading

Trending