Connect with us

Lajme

Njerëzit e Mustafës me çdo kusht duan ta lidhin demarkacionin me Rusinë

Mos ratifikimi i demarkacionit është i dëmshëm për interesat nacionale të Kosovës dhe për kualitetin e jetës së qytetarëve të saj, për paqen dhe stabilitetin në rajon dhe për interesat evro-atlantike edhe të partnerëve tanë strategjik.

Published

on

 

Kështu ka vlerësuar këshilltari i kryeministrit të Kosovës, Faton Abdullahu, shkruan Periskopi.

Ai ka listuar 19 të këqija që ia sjell Kosovës mosratifikimi i demarkacionit:

1) Mos liberalizimi i vizave për qytetarët.

2) Pamundësia e shfrytëzimit të avantazheve të qarkullimit të bizneseve Kosovë – BE.

3) Reduktimi i qarkullimit të vlerave dhe të arriturave kulturore, arsimore, etj, Kosovë – BE dhe jo vetëm (sidomos për të rinjtë dhe studentët).

4) De-kurajimi i investitorëve potencial.

5) Ngecje në reformat integruese evropiane.

6) Stagnim i procesit të shtetndërtimit.

7) Efekti dekurajues për njohjet e reja te shtetet që nuk na kanë njohur

8) Inkurajimi për vazhdimin dhe forcimin e pushtetit paralel sidomos në Veri të vendit.

9) Arsye shtesë për Serbinë që mos ti ndal provokimet.

10) Komplikim dhe prolongim i ratifikimit të vijës kufitare me Serbinë.

11) Shtesë arsyetim tek ata që mundohen të dëshmojnë se Kosova nuk mund të jetë shtet funksional.

12) Prishja e marrëdhënieve me Malin e Zi.

13) Rritja e mundësisë për Rusinë të involvohet në Mal të Zi.

14) Rritja e mundësisë për Rusinë të involvohet në Ballkan.

15) Ngecje e proceseve të shtrirjes së forcimit të koncepteve evro-atlantike në rajon.

16) Vështirësimi i procesit të anëtarësimit të Malit të Zi në NATO.

17) Forcimi i opozitës pro-serbe dhe pro-ruse në Mal të Zi.

18) Inkurajim i majtizmit delikuent anti-globalist në Kosovë.

19) Inkurajimi i rrymave politike dhe kulturore antiamerikane në Kosovë.

Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Lajme

TEST PER MAIN POST PAGE

Published

on

By

this is just a test to see how Gjergji is doing….spolier alert he seems do be doing good.

Continue Reading

Lajme

SKANDAL UFC FEATHERWEIGHT CHAMP KNOCKS OUT PESANT

Published

on

By

UFC Featherweight Super Star Denisa “ANXHELIKA” Axhanela knocks out nje pesant ne MANA BOARD GAMES ne prishtine, presidenti i UFC Prishtina Berti Grorani thot se preferon te goditet nga Francis Nunganu se sa nga Denisa, Co owner i UFC Prishtina edhe Welterweight champ Ari Gojani nuk ka guxuar te flas per incidentin nga frika se Denisa mund ta godas. Fjolla Gjikolli eshte shume e kenaqur me qka ka ndodhur deri tani.

Continue Reading

Lajme

TESTI 2 PER SLIDER HYHYHY

Published

on

By

Continue Reading

Trending