Connect with us

Lajme

Një lajm i tmerrshëm për Kosovën vjen nga Franca

Published

on

Kosova ka hyrë në debatin politik të kandidatëve gjatë fushatës së tanishme për president të ri të Francës.

Kur është fjala për Kosovën, Francois Fillon, Marine le Pen dhe Jean-Luc Melanson kanë thënë se është shkelur e drejta ndërkombëtare.

Gjithë ky debat filloi nga çështja e Krimesë kur po diskutohej nëse ky territor është aneksuar ligjërisht nga Rusia.

“Është e dukshme që në vitet e fundit kanë ndryshuar shumë gjëra në skenën politike të Serbisë. Ballkani tani është duke u kërkuar nga sy të rinj. Tani lirshëm mund të shprehen mendimet”, ka thënë për ‘Neës’, gjeopolitologu dhe profesori në Universitetin e Versajës, Aleksi Trud.

Ai ka theksuar se kundër Kosovës janë vendet që kanë shumë peshë sikurse Rusia, Kina, Brazili dhe India, transmeton lajmi.net

Gjeopolitologu francez ka thënë se Evropa Perëndimore duhet ta kuptoj se nuk mund të kthejnë mbrapa Serbinë në qoftë se ata duan një Ballkan stabil.

“Tani edhe perëndimi duhet të mbajë marrëdhënie të mira me Beogradin zyrtar. Ata e dinë se çështja e Kosovës nuk mund të zgjidhet pa Serbinë. Ata e kanë kuptuar se stabiliteti vjen nga Beogradi”, ka thënë Trud.

Një shembull i ndryshimeve në skenën politike franceze është veçanërisht i dukshëm kur bëhet fjalë për Francois Fillon sepse Marine Le Pen edhe më herët ka pasur këto qëndrime.

Megjithatë Fillon ishte kryeministër i Francës pikërisht në kohën kur vendi i tij ka njohur pavarësinë e Kosovës, gjë që nxjerr në pah se qëndrimi i tij ka ndryshuar në mënyrë drastike.

“Ka shumë shembuj në historinë e ndryshimit relativisht të shpejtë në marrëveshjet ndërkombëtare dhe aranzhimet e Fuqive të Mëdha. Asgjë nuk është e çuditshme nëse Franca në fund të fundit të rishikojë vendimin e saj dhe të tërheq njohjen e shpalljes së njëanshme të pavarësisë së Kosovës”, ka përfunduar Trud.

 

Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Lajme

TEST PER MAIN POST PAGE

Published

on

By

this is just a test to see how Gjergji is doing….spolier alert he seems do be doing good.

Continue Reading

Lajme

SKANDAL UFC FEATHERWEIGHT CHAMP KNOCKS OUT PESANT

Published

on

By

UFC Featherweight Super Star Denisa “ANXHELIKA” Axhanela knocks out nje pesant ne MANA BOARD GAMES ne prishtine, presidenti i UFC Prishtina Berti Grorani thot se preferon te goditet nga Francis Nunganu se sa nga Denisa, Co owner i UFC Prishtina edhe Welterweight champ Ari Gojani nuk ka guxuar te flas per incidentin nga frika se Denisa mund ta godas. Fjolla Gjikolli eshte shume e kenaqur me qka ka ndodhur deri tani.

Continue Reading

Lajme

TESTI 2 PER SLIDER HYHYHY

Published

on

By

Continue Reading

Trending