Connect with us

Lajme

Një ish-punëtor mund ta rrëzojë Ligjin për Trepçën (Dokument)

Ankesa e një ish-punëtori të ndërmarrjes Trepça, në fillim të këtij viti, ka mjaftuar që i tërë mundi i Qeverisë së Kosovës për ta kthyer në pronësi këtë gjigant metalurgjik, të shkoi huq.

Published

on

Gazeta Fjala, ka mësuar se ligji për Trepçën, i miratuar ditë më parë në Kuvendin e Kosovës është shpallur anti-kushtetues shkak i padisë së një ish punëtori të minierës së “Kishnicës dhe Artanës”.

“Padia në fjalë ka filluar si padi nga e drejta e punës për dëmet e shkaktuara si pasojë e lëndimit në punë. Paditësi ka qenë punëtor në minierën “Kishnicë dhe Artanë” që ka qenë pjesë e NSH-së Trepça në likuidim. Ai thekson se për shkak të lëndimeve të rënda trupore të pësuara nga një aksident në vendin e tij të punës, ka mbetur i paaftë gjë që e pengon atë për çfarëdo punësimi në të ardhmen”, thuhet në kërkesën e Dhomës së Posaçme të Gjykatës Supreme të Kosovës për Gjykatën Kushtetuese që ta shfuqizoj ligjin për Trepçën.

Këtij punëtori, menaxhmenti i kësaj ndërmrrje ia kishte ndërprerë kontratën e punës, para hyrjes në fuqi të Ligjit nr. 05/L -120 për Trepçën.

Ai në padi kërkon kompensimin e dëmeve që të mbulojë shpenzimet e trajtimit mjekësor dhe të ardhurat e humbura, si për të kaluarën ashtu edhe për të ardhmen, që përfshijnë shumë vite deri në moshën e tij të pensionimit.

“Për më tepër, ai përmend dëmet e shkaktuara nga dhimbja dhe vuajtja. Duke u bazuar në rezultatet e arritura lidhur me rastin, gjer më tani në vlerësimin paraprak të gjykatës, padia me gjasë do të rezultojë të jetë të paktën pjesërisht e suksesshme”, thuhet në vendimin e Gjykatës Supreme.

 

1t

2 t

3 4 5 6 7 8 9

Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Lajme

TEST PER MAIN POST PAGE

Published

on

By

this is just a test to see how Gjergji is doing….spolier alert he seems do be doing good.

Continue Reading

Lajme

SKANDAL UFC FEATHERWEIGHT CHAMP KNOCKS OUT PESANT

Published

on

By

UFC Featherweight Super Star Denisa “ANXHELIKA” Axhanela knocks out nje pesant ne MANA BOARD GAMES ne prishtine, presidenti i UFC Prishtina Berti Grorani thot se preferon te goditet nga Francis Nunganu se sa nga Denisa, Co owner i UFC Prishtina edhe Welterweight champ Ari Gojani nuk ka guxuar te flas per incidentin nga frika se Denisa mund ta godas. Fjolla Gjikolli eshte shume e kenaqur me qka ka ndodhur deri tani.

Continue Reading

Lajme

TESTI 2 PER SLIDER HYHYHY

Published

on

By

Continue Reading

Trending