Connect with us

Lajme

Nishani, i shqetësuar për buxhetin e ushtrisë

Presidenti i Republikës i është drejtuar me një letër Kuvendit duke shprehur “shqetësimin për buxhetin e planifikuar për ushtrinë për 2017”.

Published

on

“Vlerësoj se edhe këtë vit buxheti i planifikuar nuk reflekton shqetësimet serioze të ngritura në mënyrë konstante nga aleatët tanë strategjikë dhe vendet partnere të Aleancës më të fuqishme politiko-ushtarake ku kemi nderin të bëjmë pjesë”, thuhet në letrën e Presidentit Nishani drejtuar kreut dhe deputetëve të Kuvendit.

Presidenti thotë se nuk është konsultuar nga Ministria e Mbrojtjes për këtë projektbuxhet, por në bazë të informacionit të marrë nga faqja zyrtare e Kuvendit, vlerëson se jo vetëm që nuk përmbushet detyrimi prej 2 përqind e PPB-së, por buxheti është ulur me 2.8 herë më shumë, sipas tij.

“Vë në vëmendjen tuaj se në dokumentin e Rishikimit Strategjik të Mbrojtjes, buxheti i mbrojtjes pas vitit 2015 është parashikuar jo më i vogël se 1.5 përqind e PBB-së, kur në fakt rezulton se projekt – buxheti i planifikuar për vitin 2017 është parashikuar sa gjysma e këtij objektivi. Nënvizoj me shqetësim konstatimin se draft-buxheti i mbrojtjes për vitin 2017 është shumë më i ulët (afërsisht 2.8 herë) se niveli 2  i PBB-së, synimi kombëtar i konfirmuar në NATO dhe angazhimi i nënshkruar nga 28 kryetarët e shteteve të NATO-s në Samitin e Varshavës, Poloni”, thotë Nishani.

Në fund, Kreu i Shtetit shpreson që ligjvënësit të adresojnë shqetësimet e shprehura prej tij.

Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Lajme

TEST PER MAIN POST PAGE

Published

on

By

this is just a test to see how Gjergji is doing….spolier alert he seems do be doing good.

Continue Reading

Lajme

SKANDAL UFC FEATHERWEIGHT CHAMP KNOCKS OUT PESANT

Published

on

By

UFC Featherweight Super Star Denisa “ANXHELIKA” Axhanela knocks out nje pesant ne MANA BOARD GAMES ne prishtine, presidenti i UFC Prishtina Berti Grorani thot se preferon te goditet nga Francis Nunganu se sa nga Denisa, Co owner i UFC Prishtina edhe Welterweight champ Ari Gojani nuk ka guxuar te flas per incidentin nga frika se Denisa mund ta godas. Fjolla Gjikolli eshte shume e kenaqur me qka ka ndodhur deri tani.

Continue Reading

Lajme

TESTI 2 PER SLIDER HYHYHY

Published

on

By

Continue Reading

Trending