Connect with us

Lajme

Ngrohja globale: Shkencëtarët propozojnë ndërrimin e dietës për lopët

Published

on

T’i ushqesh lopët me alga deti është një metodë shumë e mirë për të reduktuar emetimet e gazrave që ngrohin planetin nga gromësirat dhe nga pordhët e tyre, kanë gjetur shkencëtarët.

Këta shkencëtarë kanë vendosur sasi të vogla të algave të detit në grazhdin e lopëve përgjatë pesë muajve dhe kanë gjetur se kjo dietë e re kishte shkaktuar ulje të reduktimit të metanit për 82 për qind.

Këto gjetje janë bërë mbi një hulumtim të mëparshëm që kishte treguar se algat e detit mund të ulnin metanin e lëshuar nga lopët, shkruan The Guardian, përkthen Periskopi.

“Tash kemi prova të qarta se dieta me alga deti te lopët është e efektshme për të reduktuar gazrat serë dhe se ai efikasitet nuk zvogëlohet me kalimin e kohës,” tha Ermias Kebreab, drejtori i Qendrës Botërore të Ushqimit.

Lopët prodhojnë metan përmes mikromeve në stomaqet e tyre derisa tresin ushqimet që hanë.

Agrikultura përbën 10 për qind të emetimeve të gazrave serë në ShBA. /Periskopi 

Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Lajme

TEST PER MAIN POST PAGE

Published

on

By

this is just a test to see how Gjergji is doing….spolier alert he seems do be doing good.

Continue Reading

Lajme

SKANDAL UFC FEATHERWEIGHT CHAMP KNOCKS OUT PESANT

Published

on

By

UFC Featherweight Super Star Denisa “ANXHELIKA” Axhanela knocks out nje pesant ne MANA BOARD GAMES ne prishtine, presidenti i UFC Prishtina Berti Grorani thot se preferon te goditet nga Francis Nunganu se sa nga Denisa, Co owner i UFC Prishtina edhe Welterweight champ Ari Gojani nuk ka guxuar te flas per incidentin nga frika se Denisa mund ta godas. Fjolla Gjikolli eshte shume e kenaqur me qka ka ndodhur deri tani.

Continue Reading

Lajme

TESTI 2 PER SLIDER HYHYHY

Published

on

By

Continue Reading

Trending