Ngasësit në Formula 1 fitojnë para çmendura: Këto janë pagat e tyre për vitin 2020

Periskopi.com Sporti

Lewis Hamilton tashmë ka fituar Kampionatin Botëror të këtij viti, por qartazi ka edhe një befasi për fansat – paga e tij.

Rrogat e çmendura të ngasësve të Formula 1 janë zbuluar për vitin 2020 nga ‘Business Book GP’, transmeton Periskopi.

Gazeta monitoron financat e këtij sporti vit pas viti në detaje.

Pasi fitoi vendin e parë në pistë këtë vit, Hamilton me meritë kryeson listën e më të paguarve.

Ai ka fituar plot 76 milionë dollarë këtë vit dhe pritet të fitojë edhe 16 milionë të tjera nga sponsorët deri në fund.

Në vendin e dytë vjen Sebastian Vetteli i Ferrarit me 57 milionë dollarë.

Më poshtë, lista e ngasësve më të paguar në Formula 1:

1. Lewis Hamilton (Mercedes): $76M

2. Sebastian Vettel (Ferrari): $57M

3. Daniel Ricciardo (Renault): $32M

4. Max Verstappen (Red Bull Racing): $26M

5. Valtteri Bottas (Mercedes): $15M

6. Charles Leclerc (Ferrari): $15M

7. Kimi Raikkonen (Alfa Romeo): $10M

8. Carlos Sainz (McLaren): $7M

9. Sergio Perez (Racing Point): $6M

10. Esteban Ocon (Renault): $6M

11. Romain Grosjean (Haas): $3.2M

12. Kevin Magnussen (Haas): $3.2M

13. Alex Albon (Red Bull): $3.2M

14. Lando Norris (McLaren): $2.4M

15. Lance Stroll (Racing Point): $2.4M

16. Pierre Gasly (Alpha Tauri): $2.4M

17. Daniil Kvyat (Alpha Tauri): $2.4M

18. George Russell (Williams): $1.2M

19. Nicholas Latifi (Williams): $1.2M

20. Antonio Giovinazzi (Alfa Romeo): $800K

Shpërndaje në: