Connect with us

Lajme

Nga kush e kishte kopjuar Agim Ramadani poezinë “M’u shtershin sytë…”

Published

on

Një nga poezitë më të fuqishme të cilën të gjithë sa herë përmendet, na shkon mendja tek Agim Ramadani, pasiqë e kemi mësuar se ai ka qenë autor, duket se ka një të vërtetë tjetër.

Këtë të vërtetë, apo kontest autorësie, e vë në pah politologu Fatlum Sadiku.

Në profilin e tij në Facebook, Sadiku ka publikuar të njëjtën poezi, e cila duket të jetë shkruar në vitin 1943 dhe ka autor Bedri Gjinajn.

Ky është dokumenti i publikuar në Facebook nga politologu Sadiku.

Ndryshe, Bedri Gjinaj ka qenë mësues dhe atdhetar i shqupar. Ai është një nga figurat më të njohura të arsimit në Mitrovicë.
Po t’i referohemi biografisë së tij, Gjinaj është një nga radhët e veprimtarëve i cili punoi për zhvillimin e arsimit gjatë Luftës së Dytë Botërore në Prefekturën e Mitrovicës. Kontribut çështjes shqiptare i dha edhe sa ishte në pozitën e sekretarit të Lidhjes së Dytë të Prizrenit.
Bedri Gjinaj është në mesin e e mësuesëve të dekoruar që iu ipet Urdhëri “Naim Frashëri” i klasit të I-rë nga Presidenti i Shqipërisë, Dr. Sali Berisha, me Dekretin Nr. 811. Dt. 11 prill 1994, me motivacion se hapën ose shërbyen në shkollat shqipe në Shqipërinë Veriore e Lindore jashtë kufijve politik të viti 191,3 të Shtetit Shqiptar në vitet 1941-1944.[3]
Për Gjinajn, është publikuar edhe një libër nga Fazli Hajrizi me titull “Bedri Gjinaj- mësues dhe atdhetar i shquar

Heroi Agim Ramadani lindi në fshatin Zhegër të komunës së Gjilanit, në Kosovë, me 3 maj të vitit 1964.
Me poezi dhe pikturë është marrë që nga shkollimi i mesëm. Përderisa poezitë e tij, sa ishte gjallë i mbetën të shpërndara nëpër revista të ndryshme e në dorëshkrim, si piktor organizoi ekspozita kolektive e përsonale në Kroaci, ku punoi si ushtarak e në Zvicër, ku jetoj si emigrant politik, mëqe me fillimin e luftës në Kroaci, ai braktisi ish Armatën Jugosllave ku punonte si oficer. Në vitin 1998 pranohet antarë nderi në Akademinë Evropiane të Arteve.

Ndonëse kishte të rregulluar statusin e emigrantit, Agim Ramadani në vitin 1998, iu përgjigj thirrjes së atdheut dhe u inkuadrua në radhët e Ushtrisë Çlirimtare të Kosovës, duke lënë në Zvicër tre fëmijë dhe gruan.

Ishte i pari që shkuli gurin-piramidën-kufitare në Koshare.

Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Lajme

TEST PER MAIN POST PAGE

Published

on

By

this is just a test to see how Gjergji is doing….spolier alert he seems do be doing good.

Continue Reading

Lajme

SKANDAL UFC FEATHERWEIGHT CHAMP KNOCKS OUT PESANT

Published

on

By

UFC Featherweight Super Star Denisa “ANXHELIKA” Axhanela knocks out nje pesant ne MANA BOARD GAMES ne prishtine, presidenti i UFC Prishtina Berti Grorani thot se preferon te goditet nga Francis Nunganu se sa nga Denisa, Co owner i UFC Prishtina edhe Welterweight champ Ari Gojani nuk ka guxuar te flas per incidentin nga frika se Denisa mund ta godas. Fjolla Gjikolli eshte shume e kenaqur me qka ka ndodhur deri tani.

Continue Reading

Lajme

TESTI 2 PER SLIDER HYHYHY

Published

on

By

Continue Reading

Trending