Connect with us

Lajme

Netanyahu dhe Macron përkujtojnë arrestimet masive të hebrenjëve

Published

on

Ftesa për të marrë pjesë të dielën në Paris në përkujtimin e arrestimeve pasive të Vel d’Hiv është një gjest shumë, shumë i fortë, tha kryeministri izraelit, Benjamin Netanyahu gjatë kësaj ceremonie në krahë të presidentit francez, Emmanuel Macron.

Grumbullimi i Vel d’Hiv ishte një aksion i drejtuar nga nazistët për arrestimin masiv të hebrenjve të Parisit që u krye në bashkëpunim me policinë franceze dhe që prej presidentit Jacques Chirac, në korrik 1995, të gjithë presidentët francezë kanë njohur përgjegjësinë e Francës në këtë veprim.

“Kjo ftesë për të kujtuar së bashku dorë për dorë është një gjest shumë, shumë i fortë. Kjo tregon për miqësinë antike dhe të thellë mes Francës dhe Izraelit”, deklaroi Netanyahu, që fillimin e fjalimit të tij e mbajti në frëngjisht.

Kjo është hera e parë që një shef i qeverisë izraelite merr pjesë në këtë përkujtim.

“Juve, zoti president, Francës dhe gjithë popullit francez, nga thellësia e zemrës, ju them faleminderit”, vazhdoi ai, nga tribuna e ceremonisë, që organizohej në vendin ku u grumbulluan 13 mijë e  152 hebrenj gjatë Luftës së Dytë Botërore më 16 dhe 17 korrik 1942.

 

Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Lajme

TEST PER MAIN POST PAGE

Published

on

By

this is just a test to see how Gjergji is doing….spolier alert he seems do be doing good.

Continue Reading

Lajme

SKANDAL UFC FEATHERWEIGHT CHAMP KNOCKS OUT PESANT

Published

on

By

UFC Featherweight Super Star Denisa “ANXHELIKA” Axhanela knocks out nje pesant ne MANA BOARD GAMES ne prishtine, presidenti i UFC Prishtina Berti Grorani thot se preferon te goditet nga Francis Nunganu se sa nga Denisa, Co owner i UFC Prishtina edhe Welterweight champ Ari Gojani nuk ka guxuar te flas per incidentin nga frika se Denisa mund ta godas. Fjolla Gjikolli eshte shume e kenaqur me qka ka ndodhur deri tani.

Continue Reading

Lajme

TESTI 2 PER SLIDER HYHYHY

Published

on

By

Continue Reading

Trending