Connect with us

Zoya

Nëse i ke këto karakteristika, je një femër e paharrueshme

Published

on

“Bukuria e një femre nuk varet nga veshjet që mban, nga format e trupit, apo nga mënyra se si lyhet e rregullohet. Bukuria e një femre buron nga sytë, sepse ata janë porta e zemrës, vendi ku qëndron dashuria e vërtetë. Bukuria e vërtetë e një femre është e reflektuar në shpirtin e saj dhe rritet me kalimin e viteve”. Kështu do të shprehej Audrey Hepburn për femrat dhe, duhet ta pranojmë, edhe pse ka shumë femra të mrekullueshme në botë, shumë prej tyre ndihen të vetmuara.

Pse ndodh kështu? Nuk mund të flasim dot për të gjitha femrat në botë, por shumica prej tyre ndihet e lodhur. E lodhur për gjithë lidhjet dhe miqësitë mediokre. E lodhur që e përdorin, e gënjejnë dhe nuk e respektojnë. Pra, ato janë shumë bujare dhe të zgjuara dhe janë të tjerët që gabojnë duke i lënë të ikin.

Këto janë karakteristikat e një femre të paharrueshme:

  1. Mirësjellja

Kudo, kudo ku ajo shkon, tregon mirësjellje. Nuk ka rëndësi se sa herë do të injorohen vëmendja, bujaria dhe zemërgjerësia e saj, ajo nuk do të ndryshojë kurrë.

  1. Pavarësia

Nëse një femër ka gjetur personin e duhur, me shumë mundësi ka rënë në dashuri me natyrën e tij të pavarur. Ato zgjedhin partnerë si vetja, pasi edhe vetë e pëlqejnë pavarësinë.

  1. Mungesa e interesit

Një femër e paharrueshme jep gjithmonë më tepër nga sa merr. Nuk i vendos asnjëherë nevojat e veta mbi ato të të tjerëve. Përpiqet ta bëjë këtë botë një vend më të mirë.

  1. Mirënjohja

Femrat e paharrueshme tregojnë përherë mirënjohje. Ke parë ndonjëherë ndonjë dokumentar mbi Jacqueline Kennedy apo princeshë Dianën? Ato ishin mishërimi i elegancës dhe mirënjohjes.

5. Pasioni

Është për t’u admiruar entuziazmi që ato kanë për të bërë gjërat që pëlqejnë. Është pikërisht ky pasion që i shtyn ato të arrijnë edhe objektivat që i vendosin vetes.

  1. Mbështetja

Nuk ka rëndësi se kush je, nëse je një familjar, mik, apo partner i tyre, ato gjithmonë do të të mbështesin pa kushte.

  1. Inteligjenca

Ato e dinë se për çfarë jemi të aftë, apo se çfarë mund të arrijmë, edhe pse mund të mos jemi shumë të mirë në atë aspekt. Edhe pse mund të mos e marrim shumë për bazë inteligjencën e tyre, e kuptojmë se zgjuarsia e tyre meriton respektin nga ana jonë.

  1. Ndershmëria

Ndonjëherë veprimet e tyre mund të konsiderohen si shenjë dobësie, apo budallallëku, por femrat e paharrueshme kurrë nuk e tradhëtojnë personin që duan.

  1. Vetvetja

Jetojmë në një botë ku të gjithë përpiqen të na ndryshojnë nga pak, në mënyrë që të jemi të pranueshëm prej tyre. Një femër të paharrueshme sado të përpiqen ta ndryshojnë, do të mbetet përherë vetvetja.

  1. Dashuria

Dhe, e fundit por jo më pak e rëndësishme : dashuria. Për femrat e paharrueshme dashuria është ndjenja më e fuqishme dhe më e bukur në botë, ndaj, nëse kemi fituar dashurinë e ndonjërës prej tyre, duhet të ndihemi të privilegjuar.

Zoya

Qumështi i bajameve: Përfitimet, rreziqet dhe si ta përgatisni në shtëpi

Published

on

Çfarë është qumështi i bajameve?

Qumështi i bajameve bëhet nga bajame të bluara dhe ujë, por mund të përfshijë përbërës të tjerë në varësi të llojit. Gjatë përpunimit, bajamet dhe uji përzihen dhe më pas kullohen.

Në shumicën e qumështit komercial të bajameve, përbërësit trashës, konservuesit dhe aromatizuesit zakonisht shtohen për të përmirësuar aromën, strukturën dhe afatin e ruajtjes.

Qumështi i bajameve është i përshtatshëm për veganët si edhe njerëzit alergjikë ndaj tij ose me intolerancë ndaj laktozës.

Përbërja

Qumështi i bajameve është i pasur me vitaminë E, një antioksidant që lufton sëmundjet. Gjatë përpunimit, zakonisht pasurohet me kalcium dhe vitaminë D. Megjithatë, nuk është një burim i mirë i proteinave.

Përfitimet shëndetësore të qumështit të bajames

– I pasur me vitaminë E: Vitamina E është një vitaminë e rëndësishme për mbrojtjen e qelizave nga dëmtimi i radikalëve të lirë. Ajo ndihmon shëndetin e syve dhe të lëkurës dhe mund të luajë një rol në mbrojtjen nga sëmundjet, si sëmundja e zemrës.

– Përmban pak sheqer: Nëse po përpiqeni të kufizoni marrjen e sheqerit, qumështi i bajames pa ëmbëlsues është një zgjedhje e shkëlqyeshme.

Qumështi i bajameve: Përfitimet, rreziqet dhe si ta përgatisni

Rreziqe të mundshme

– Mungesë proteinash: Proteina është thelbësore për shumë funksione trupore, përfshirë rritjen e muskujve, strukturën e lëkurës dhe kockave dhe prodhimin e enzimave dhe hormoneve. Nëse preferoni qumështin e bajameve, sigurohuni që të konsumoni fasulet, thjerrëzat, arrat, farat etj. Nëse nuk shmangni produktet shtazore, vezët, peshku dhe mishi i pulës janë burime të mira të proteinave.

– I papërshtatshëm për foshnjat: Fëmijët më të vegjël se 1 vjeç nuk duhet të pinë qumësht lope ose me bazë bimore, pasi këto mund të parandalojnë thithjen e hekurit.

– Mund të përmbajë përbërës të shtuar: Kontrolloni listën e përbërësve. Zgjidhni qumështin e bajameve pa ëmbëlsues dhe pa aromë.

Qumështi i bajameve: Përfitimet, rreziqet dhe si ta përgatisni

Si ta bëni vetë qumështin e bajameve

Përbërësit:

– 2 gota bajame të njomura
– 4 gota ujë
– 1 lugë çaji ekstrakt vanilje (opsionale)

Vendosni bajamet në ujë brenda natës dhe kullojini para se t’i përdorni. Shtoni bajamet, ujin dhe vaniljen në një blender. Sigurohuni që bajamet të jenë bluar mirë (1-2 minuta). Më pas, kullojeni përzierjen me napë. Lëngun ruajeni në frigorifer për 4-5 ditë.

Continue Reading

Zoya

Frymëmarrja e mirë – thelbësore për shëndetin

Published

on

Nuk ka rëndësi se çfarë hani, sa stërvitje bëni, sa i dobët apo i ri jeni: asgjë nga këto nuk ka rëndësi, nëse nuk merrni frymë siç duhet, ky është mesazhi kryesor që vjen nga libri “Arti i Frymëmarrjes” i gazetarit shkencor dhe shkrimtarit James Nestor.

“Do të dukej pothuajse e pa rëndësishme, megjithatë, si specie, njerëzit kanë humbur aftësinë për të marrë frymë siç duhet, duke rrezikuar kështu shëndetin”, shkruan Nestor.

“Një nga arsyet kryesore? Njerëzit marrin frymë gjithnjë e më shumë me gojë, sesa me hundë, duke humbur 40 për qind lagështi, duke mos përdorur oksigjen në mënyrën më të mirë të mundshme dhe duke prishur funksionimin e zonave të caktuara të trurit të shoqëruara me vendimmarrje dhe logjikë”, shton ai, shkruan KP.

Sipas Nestor, edhe me maskë, për shkak të pandemisë, ne duhet të kujtohemi të frymëmarrim me hundë, pa pasur frikë se vënia e saj ul ngopjen me oksigjen.

Midis shkencës, trillimit dhe anekdotave dhe duke u mbështetur te ekspertët e mushkërive për të provuar shkencërisht besimet më të përhapura në frymëmarrje, autori zbulon, gjithashtu, se sëmundje të tilla si astma, ankthi, çrregullimi i mungesës së vëmendjes, psoriaza, mund të lehtësohen duke ndryshuar mënyrën e frymëmarrjes.

Continue Reading

Zoya

Vitamina që stimulon kujtesën, inteligjencën dhe krijimtarinë, tek fëmijët dhe të rriturit

Published

on

A keni menduar ndonjëherë që ekziston një vitaminë që mund të stimulojë IQ dhe të menduarit krijues? Epo, ekziston një vitaminë që stimulon kujtesën, inteligjencën dhe krijimtarinë si tek të rriturit ashtu edhe tek fëmijët.

Vitamina që stimulon kujtesën, inteligjencën dhe kreativitetin dhe është e mirë për sytë

Kjo është luteina, një vitaminë e përdorur për trajtimin e degjenerimit makular, e aftë të zvogëlojë inflamacionin sistemik dhe të stimulojë funksionimin e duhur të trurit. Në fakt, truri kërkon luteinë për zhvillimin e duhur. Sidoqoftë, disa njerëz e kanë të vështirë të përthithin luteinën, veçanërisht nëse janë mbipeshë.

Studime të shumta me fëmijë, njerëz të moshës së mesme dhe të moshuar kanë treguar rëndësinë e luteinës në shëndetin e trurit. Nivelet më të larta të luteinës dhe zeaksantinës janë shoqëruar me përmirësim të njohjes, kujtesës dhe krijimtarisë tek të rriturit. Ndërsa studimet e kryera tek fëmijët kanë zbuluar se 60% e karotenoideve në trurin e një fëmije përbëhen nga luteina. Për këtë arsye marrja ditore e 6 mg lutein dhe zeaxanthin mund të sigurojë përfitime të konsiderueshme shëndetësore.

Ku merret luteina?

Këtë vitaminë është e mundur të merrni nga një dietë që përfshin një larmi të madhe të produkteve të freskëta. Luteina gjendet në përqendrime të larta në lakër jeshile, spinaq, dardhë dhe luleradhiqe. Gjithashtu është e mundur që kjo vitaminë të merret në formë suplementi.

Continue Reading

Trending