Connect with us

Lajme

Ja detajet për bombën 10 mijë kilogramëshe, të cilën ushtria amerikane hodhi mbi kokat e ISIS-it (Foto/Video)

Published

on

Ushtria amerikane ka kryer sot një sulm ajror në pjesën lindore të Afganistanit ndaj bunkerëve të militantëve të ISIS-it, ku ka përdorur për herë të parë bombën më të madhe jo-nukleare.

Bëhet fjalë për bombën GBU-43/B (Masive Ordnance Air Blast Bomb) apo ndryshe e njohur si MOAB “Nëna e të gjitha bombave, që peshon plot 10 mijë kilogramë dhe kontrollohet në ajër nga sistemi GPS, dhe që konsiderohet si bomba më e fuqishme jo-nukleare e ushtrisë amerikane.

Ajo është e gjatë 7 metra dhe mund të depërtojë në një thellësi të tokës prej më shumë se 60 metra, dhe të shpojë një hapësirë betoni të trashë mbi 18 metra, pasi është e dizajnuar për shkatërrimin e bunkerëve, transmeton Telegrafi.

Ajo lëshohet nga një lartësi prej 6 mijë metra dhe arrin në tokë me shpejtësi supersonike, duke shkatërruar objektivin që mund të jetë i përforcuar me beton, pllaka çeliku dhe gur gjigant.

Koka e saj prej 10 mijë kilogramë është e mbushur me eksploziv TNT, e cila shpërthen në kontaktin e parë me tokën.

 

Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Lajme

TEST PER MAIN POST PAGE

Published

on

By

this is just a test to see how Gjergji is doing….spolier alert he seems do be doing good.

Continue Reading

Lajme

SKANDAL UFC FEATHERWEIGHT CHAMP KNOCKS OUT PESANT

Published

on

By

UFC Featherweight Super Star Denisa “ANXHELIKA” Axhanela knocks out nje pesant ne MANA BOARD GAMES ne prishtine, presidenti i UFC Prishtina Berti Grorani thot se preferon te goditet nga Francis Nunganu se sa nga Denisa, Co owner i UFC Prishtina edhe Welterweight champ Ari Gojani nuk ka guxuar te flas per incidentin nga frika se Denisa mund ta godas. Fjolla Gjikolli eshte shume e kenaqur me qka ka ndodhur deri tani.

Continue Reading

Lajme

TESTI 2 PER SLIDER HYHYHY

Published

on

By

Continue Reading

Trending