Connect with us

Lajme

“Në tokën siriane gati të shpërthej lufta mes superfuqive, SHBA – Rusi!”

Published

on

 

Lufta e Rusisë dhe e SHBA-së në Siri mund të përshkallëzohet, paralajmëron eksperti i Lindjes së Mesme, Michael Liders.

Ai beson se SHBA tashmë është përgatitur për një sulm mbi ISIS, tek sa thotë se nuk është i sigurt që rusët mbeten skeptikë.

Në një intervistë për “Deutsche Welle”, Liders thotë se ai ishte i habitur nga reagimi shpejtë i Shteteve të Bashkuara, transmeton lajmi.net.

“Kam qenë i befasuar me të vërtetë, sepse nuk kam menduar se është e mundur që qeveria e SHBA me të vërtetë mund të jetë e përgatitur për të bërë diçka në mënyrë të nxituar. Është e qartë se ekziston një potencial i rrezikshëm për përshkallëzim situate në Siri. Jemi dëshmitarë se në Siri bëhet një luftë e fshehtë – në njërën anë janë SHBA, BE, Turqia dhe shtetet e Gjirit, të cilat duan që Assad të bie. Në anën tjetër janë Rusia, Irani dhe Kina të cilët nuk e duan një gjë të tillë. Nëse, pra, vazhdon kryhet një sulm i tillë çfarë është tani duke urdhëruar Trump, atëherë natyrisht ekziston rreziku që gjërat të përshkallëzohen dhe se në tokën siriane shumë shpejt kundër njëra – tjetrës mund të jenë amerikanët dhe rusët”, thotë ai.

Ai shtoi se në qoftë se ka një sulm të ri, në të cilin mund të ketë së paku një viktimë ruse, Moska nuk do të tolerojë atë.

“Konfrontimi është atje dhe padyshim ka një gatishmëri për të gjetur zgjidhje në mënyrë të arsyeshme rreth interesave dhe për të negociuar në një nivel të barabartë. Për këtë arsye është sigurisht një rrezik i madh dhe konflikti mund të vazhdojë. Duke pasur parasysh se gjatë këtij sulmi, nga ajo që ne e dimë, nuk është lënduar askush nga Rusia, por nëse ndodh Moska do të reagonte me sulm dhe situata mund të eskalojë”, deklaroi ai, transmeton lajmi.net.

Liderët konsiderojnë se Rusia dhe Shtetet e Bashkuara janë praktikisht në luftë kundër njëri-tjetrit.

“Shtetet e Bashkuara dhe Rusia tani i shohin kundërshtarët e tyre më të mëdha gjeopolitike. Këto vende tashmë nuk po fshihen dhe po luftojnë në dy fushëbeteja… Pushteti në Uashington duket se tani është i gatshëm të ndryshuar situatën dhe të shkojnë në konfrontim në Siri. Le të mos harrojmë, pas referendumit kushtetues në Turqi më 16 prill, Shtetet e Bashkuara kanë qëllim të nisin një ofensivë tokësore me njësitë elitë, fortesa kryesore është në lindje të Sirisë. 400 trupa amerikane tashmë janë vendosura në Siri. Ajo do të mundohet të marrë zonën ajrore, por çfarë ndodh atëherë? Çka ka më tej? Kush si do të jetë? Cili do të jetë kërkesa e ardhshme? A do të krijojë një zonë ndalim-fluturimi? Cila do jetë taktika e hapave të vegjël të rusëve si do ta pranojnë? …”, shtoi ai.

Ai beson se krejt çka ka ndodhur në Idlib është mungesë e informacionit të verifikuar.

“Deri më tani nuk kemi asnjë informacion të sigurt në lidhje me atë se çfarë ndodhi në Idlib. I mundshëm mundet me qenë çdo pretendim, nuk kemi asnjë fakt të besueshëm. Megjithatë është e qartë se Idlib ishte vetëm justifikim për sulmin ushtarak, i cili gjeostrategjikisht ka një tjetër prapavi. Çështja është se SHBA nuk është e gatshme të pranoj dominimin rus dhe iranian në Siri. Qeveria e Trumpit ende nuk bie dakord të pranoj Iranin si faktor të pushtetit në rajon. Mendoj se kemi taktika të hapave të vegjël konfrontim i cili nuk do të çojë në ndonjë gjë tjetër përveç shkatërrimit të madh të Sirisë”, përfundoj Liders.

Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Lajme

TEST PER MAIN POST PAGE

Published

on

By

this is just a test to see how Gjergji is doing….spolier alert he seems do be doing good.

Continue Reading

Lajme

SKANDAL UFC FEATHERWEIGHT CHAMP KNOCKS OUT PESANT

Published

on

By

UFC Featherweight Super Star Denisa “ANXHELIKA” Axhanela knocks out nje pesant ne MANA BOARD GAMES ne prishtine, presidenti i UFC Prishtina Berti Grorani thot se preferon te goditet nga Francis Nunganu se sa nga Denisa, Co owner i UFC Prishtina edhe Welterweight champ Ari Gojani nuk ka guxuar te flas per incidentin nga frika se Denisa mund ta godas. Fjolla Gjikolli eshte shume e kenaqur me qka ka ndodhur deri tani.

Continue Reading

Lajme

TESTI 2 PER SLIDER HYHYHY

Published

on

By

Continue Reading

Trending