Connect with us

Lajme

‘Në politikën kosovare, rrena është kthyer në rregull’

​Imer Mushkolaj ka identifikuar filozofinë që i shquan politikanët kosovarë. Ka thënë të jetë filozofi e rrenës ajo.

Published

on

Mushkolaj është publicist dhe kryetar i Këshillit të Mediave të Shkruara. Në një intervistë dhënë “Kohës Ditore”, ai ka gjykuar se rrena është kthyer në rregull, e jo përjashtim në politikën kosovare, pasi ka konsideruar se politikanët e kanë kuptuar që mund të funksionojnë në këtë mënyrë.

Për ta ka thënë të veprojnë sipas parimit “rrej sa të mundesh, se diçka do të mbetet”.

“Rrena, e jo mbajtja e fjalës, me pak përjashtime, është kthyer në parimin kryesor të qeverisjes në Kosovë”, ka thënë ai. “Krijohet përshtypja se elektorati kosovar sa më e madhe të jetë rrena, aq më shumë i beson”.

Ai veçmas ka folur për njeriun me fuqinë më të madhe politike në Kosovë në dekadën e fundit – presidentin Hashim Thaçi. Për kreun e shtetit ka theksuar ta ketë gënjeshtrën mënyrë të funksionimit, mënyrë të qeverisjes, e edhe mënyrë të jetesës. Ka thënë se, të tillë e ka pasur edhe gjatë kohës sa ka qenë kryeministër e edhe tash si president.

Mushkolaj është pyetur se, nëse është kështu, si interpretohet mbështetja elektorale që ai ka siguruar. Ai ka theksuar se Thaçi dhe PDK-ja të cilën e ka drejtuar deri para një viti, ia kanë dalë të krijojnë një qeverisje klienteliste, duke dhënë poste e privilegje në këmbim të votës. Kjo, sipas tij, ka bërë që njerëzit që kanë përfituar nga kjo mënyrë e qeverisjes, t’ua besojnë votën vazhdimisht.

Sipas Mushkolajt, në një shtet të varfër, me qytetarë të varfër e të pashpresë, çdo premtim që bëhet shihet si një dritë në fund të tunelit. Në këtë kuptim, ka theksuar se, edhe nëse këto premtime nuk përmbushen, sërish qytetarët kanë shpresë se “do të përmbushen ndonjëherë”, andaj ka thënë se vazhdojnë t’iu besojnë rrenave.

Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Lajme

TEST PER MAIN POST PAGE

Published

on

By

this is just a test to see how Gjergji is doing….spolier alert he seems do be doing good.

Continue Reading

Lajme

SKANDAL UFC FEATHERWEIGHT CHAMP KNOCKS OUT PESANT

Published

on

By

UFC Featherweight Super Star Denisa “ANXHELIKA” Axhanela knocks out nje pesant ne MANA BOARD GAMES ne prishtine, presidenti i UFC Prishtina Berti Grorani thot se preferon te goditet nga Francis Nunganu se sa nga Denisa, Co owner i UFC Prishtina edhe Welterweight champ Ari Gojani nuk ka guxuar te flas per incidentin nga frika se Denisa mund ta godas. Fjolla Gjikolli eshte shume e kenaqur me qka ka ndodhur deri tani.

Continue Reading

Lajme

TESTI 2 PER SLIDER HYHYHY

Published

on

By

Continue Reading

Trending