Connect with us

Lajme

Në Itali hapet një shkollë shqipe

Në komunën e Maceratës, në rajonin Merke të Italisë, një shkollë do të mirëpresë fëmijët e emigrantëve që jetojnë në këtë njësi administrative. Në komunën në fjalë banojnë rreth 1000 shqiptarë. Shkolla në shqip do t’ju shërbejë fëmijëve shqiptarë që ata të mësojnë gjuhën amtare, historinë dhe kulturën e kombit tonë.

Published

on

Kjo shkollë u inaugurua falë bashkëpunimit midis shoqatës shqiptare “Iliria” e komunës së Maceratës. Kjo komunë italiane është binjakëzuar me Bashkinë e Kamzës, në Shqipëri, shkruan “Citateneo Online”.

Në ceremoninë e inaugurimit të shkollës në fjalë, Romano Carancini, kryetari i komunës së Maceratës tha se populli italian iu ka kushtuar shumë rëndësi rrënjëve të veta dhe kështu duhet të veprojë edhe populli shqiptar. Presidenti shqiptar i shoqatës “Iliria” Ervin Cakerri u shpreh se shkolla do të jetë në dispozicion të nxënësve shqiptarë, edhe për të integruar emigrantët në shoqërinë italiane.

Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Lajme

TEST PER MAIN POST PAGE

Published

on

By

this is just a test to see how Gjergji is doing….spolier alert he seems do be doing good.

Continue Reading

Lajme

SKANDAL UFC FEATHERWEIGHT CHAMP KNOCKS OUT PESANT

Published

on

By

UFC Featherweight Super Star Denisa “ANXHELIKA” Axhanela knocks out nje pesant ne MANA BOARD GAMES ne prishtine, presidenti i UFC Prishtina Berti Grorani thot se preferon te goditet nga Francis Nunganu se sa nga Denisa, Co owner i UFC Prishtina edhe Welterweight champ Ari Gojani nuk ka guxuar te flas per incidentin nga frika se Denisa mund ta godas. Fjolla Gjikolli eshte shume e kenaqur me qka ka ndodhur deri tani.

Continue Reading

Lajme

TESTI 2 PER SLIDER HYHYHY

Published

on

By

Continue Reading

Trending