Connect with us

Lajme

Në Indi u festua ‘fitorja’ e Trumpit

Një grup ekstrem hindu të premten ka festuar “fitoren” e kandidatit republikan të zgjedhjeve në SHBA, Donald Trump, duke lartësuar miqësinë e tij me hindut e diasporës dhe kanë përkrahur thirrjen e tij për të bllokuar imigrimin e myslimanëve nga vendet e goditura nga milicia islamike.

Published

on

Me daulle e me zmadhues të zhurmshëm të zërit, Hindu Sena, apo Armata Hindu, të mbledhur në Jantar Mantar – hapësirë e ngjashme në New Delhi me atë në Londër ku lejohen tubimet e fjalës së lirë – për të proklamuar para një numër ekipesh televizive se Trump “tashmë ka fituar” zgjedhjet e 8 nëntorit, raporton Reuters.

“Fitorja e Trumpit është konfirmuar më herët, për shkak të mendimeve të tij kundër terrorizmit islamik dhe dashurisë për Indinë dhe hindut”, ka thënë Vishnu Gupta, presidenti i vetëshpallur i Hindu Sena-s, transmeton Koha.net.

Trump e kishte thënë frazën që s’harrohet “I dua hindut” në një ngjarje kulturore në New Jersey muajin e kaluar të organizuar nga përkrahësit e kandidaturës së tij nga diaspora e Indisë.

Ky mendim nuk është pritur mirë nga një pjesë e madhe e diasporës hindu që janë sekularë apo i përkasin besimeve tjera, pasi që ky grup anon më shumë kah kandidatja demokrate, Hillary Clinton.

Ndërkaq, në kremtimet e Armatës Hindu, u panë posterë me mbishkrimet, “India e do Trumpin” dhe “Trumpi shpresa jonë e vetme”.

India zyrtarisht nuk e ka përkrahur asnjërin prej kandidatëve, ndonëse është parë një raport i ngrohtë mes presidentit në shkuarje, Barack Obama dhe kryeministrit të Indisë, Narendra Modi.

Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Lajme

TEST PER MAIN POST PAGE

Published

on

By

this is just a test to see how Gjergji is doing….spolier alert he seems do be doing good.

Continue Reading

Lajme

SKANDAL UFC FEATHERWEIGHT CHAMP KNOCKS OUT PESANT

Published

on

By

UFC Featherweight Super Star Denisa “ANXHELIKA” Axhanela knocks out nje pesant ne MANA BOARD GAMES ne prishtine, presidenti i UFC Prishtina Berti Grorani thot se preferon te goditet nga Francis Nunganu se sa nga Denisa, Co owner i UFC Prishtina edhe Welterweight champ Ari Gojani nuk ka guxuar te flas per incidentin nga frika se Denisa mund ta godas. Fjolla Gjikolli eshte shume e kenaqur me qka ka ndodhur deri tani.

Continue Reading

Lajme

TESTI 2 PER SLIDER HYHYHY

Published

on

By

Continue Reading

Trending