Connect with us

Lajme

Ndërtimi i “Kosovës së Re”, fillon në gjysmën e dytë të vitit 2017

Gjysma e dytë e vitit të ardhshëm do të na gjejë me nisjen e punimeve të termocentralit “Kosova e Re”. Kështu ka deklaruar në emisionin “Euro Tribuna”, ministri i Zhvillimit Ekonomik, Blerand Stavileci, ku të ftuar ishin edhe Lorik Haxhiu, ekspert i minierave dhe Shefqet Avdiu, ekspert i energjisë

Published

on

Stavileci, tha se para një muaji i kanë dërguar një letër Bankës Botërore për rrjedhat e projektit termocentrali “Kosova e Re”.  Stavileci, foli edhe  për rritjen e çmimit duke thënë se janë pajtuar që të ketë rritje në 28 për qind brenda gjashtë viteve, që i bie që në çdo vit të ketë rritje 4.6 për qind.

“Energjia është produkt që i ekspozohet rreziqeve të ndryshme. Mirëpo, ne kemi një pasuri dhe jemi munduar që ta gjejmë modalitetin e mundshëm për të gjitha palët. Ne nuk kemi mundëis të lejojmë vendin të varet nga importi e as nga kapacitetet e vjetruara që kemi”, tha ai.

Kurse eksperti i energjisë Shefqet Bytyqi, deklaroi se këto janë lajme të mira për vendin.

Ndërsa Lorik Haxhiu, ekspert i minierave kërkoi nga ministri që ti sqarojë se cilat do të jenë marrëveshjet komerciale që do të nënshkruhen për këtë projekt, madje kërkoi të dijë se nga kush do të blihet energjia.

E, për këto u përgjigj Stavileci, duke thënë se marrëveshjet komerciale janë shumë të rëndësishme, duke i përmendur marrëveshjen për thengjillin, për deponinë, për hirin, për qasje në rrjet e marrëveshje të tjera. Sipas tij, të gjitha këto marrëveshje janë negociuar me kujdes. Ministri Stavileci foli edhe për obligimet duke thënë që kanë për detyrë të krijojnë edhe një kompani të re, dhe ajo që duhet të ndodhë është zhvillimi i minierës.

“KEK-u, shumë shpejtë do ta publikoj një konkurs të studimit të fizibilitetit ku do të paraqitet edhe mbrojtja e mjedisit”, deklaroi ai.

Haxhiu, foli edhe për nënshkrimin e marrëveshjeve, por kërkoi të dijë se në përzgjedhjen e kompanisë që do ta ndërtojë këtë termocentral a do të ketë ndikim politika?

Përgjigja e ministrit ishte që kur çdo gjë të definohet të gjitha gjërat duhet të jenë të sqaruara.

“Ne kemi disa kompani të njohura të cilat kanë shpreh interesim që të jenë pjesë e kësaj gare, pra po flasim për kompani me renome botërore të cilat e bëjnë garën me interesante. Të kesh kompani të tilla në Kosovë besojë se do të ketë një përparësi”, pohoi ministri Stavileci.

Sipas tij, investitori i kryen të gjitha procedurat, por kjo nuk do të thotë që pala kosovare mos ta jap edhe vlerësimin e saj.

“Ajo që ne nuk kemi lëshuar pe që nga fillimi ka qenë teknologjia që është super kritike. Mendojmë që gara do të na sigurojë që të kemi konkurrencë të mirë”, theksoi ai.

Edhe sa vite do të jetojmë me “Kosovën A”,pyeti Haxhiu.

“Jetëgjatësia e Kosovës A do të varet nga termocentrali Kosova e Re”, ishte përgjigja e ministrit.

Kurse, Avdiu deklaroi se me projekte vendi është vonuar shumë, duke shtuar se edhe në Kosovën A,në shtatë vitet e fundit është investuar shumë. Sipas tij, është investuar edhe në filtra në këtë termocentral.

“Është interes i joni që Kosova A, me vazhdu punën”, deklaroi Avdiu.

Do të jetë shumë e vështirë që të paramendohet që të ndodhë edhe një projekt i një natyre të tillë. As ne nuk jemi të sigurt se çfarë do të ndodhë pas dhjetëve viteve, shtoi ministri Stavileci.

“Shumë më shumë të burimet e ripërtritshme dhe te ato të difersifikuara”, deklaroi ai.

E, për të gjitha këto Haxhiu, tha se beson se kjo është një strategji e zhvilluar.

Kurse, sa i përket banorëve të Komunës së Obliqit, ministri Stavileci tha se kanë pasur takime jo të këndshme duke thënë se kanë bërë një zgjidhje , por shtoi se në ato pjesë ka pasur edhe ndërtime ilegale.

“Kompensimet që do të bëhen do të bëhen në atë mënyrë që të parandalohet me çdo kusht financimi i mundshëm”, tha ai.

E, për ekspertin Haxhiu, sigurimi i 250 milionë eurove për miniera, tha se rreziku kryesorë është se nëse nuk arrijnë me zhvillu mihjen problemi mund të del se mund të dështojnë dhe Kosova e Re mund të mbetet pa qymyr.

Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Lajme

TEST PER MAIN POST PAGE

Published

on

By

this is just a test to see how Gjergji is doing….spolier alert he seems do be doing good.

Continue Reading

Lajme

SKANDAL UFC FEATHERWEIGHT CHAMP KNOCKS OUT PESANT

Published

on

By

UFC Featherweight Super Star Denisa “ANXHELIKA” Axhanela knocks out nje pesant ne MANA BOARD GAMES ne prishtine, presidenti i UFC Prishtina Berti Grorani thot se preferon te goditet nga Francis Nunganu se sa nga Denisa, Co owner i UFC Prishtina edhe Welterweight champ Ari Gojani nuk ka guxuar te flas per incidentin nga frika se Denisa mund ta godas. Fjolla Gjikolli eshte shume e kenaqur me qka ka ndodhur deri tani.

Continue Reading

Lajme

TESTI 2 PER SLIDER HYHYHY

Published

on

By

Continue Reading

Trending