Connect with us

Lajme

NATO shqyrton fuqizimin e relacioneve me Kosovën

Published

on

Krerët e Shteteve dhe të Qeverive anëtare të Aleancës Veriatlantike (NATO) në Samitin e Varshavës kanë bërë të ditur se deri në takimin ministeral të dhjetorit do të vendosin për fuqizimin e raporteve me Kosovën.

Kjo ka pasuar letrën që kryeministri i Kosovës, Isa Mustafa, i ka dërguar sekretarit të NATO-s, Jens Stoltenberg, ku ka kërkuar fuqizimin e bashkëpunimit më NATO-n, transmeton kosovapress.

Ky qëndrim është bërë i ditur në komunikatën zyrtare të lëshuar pas takimit të Këshillit të Atlantikut Verior, ku ishin të pranishëm udhëheqësit e 28 shteteve anëtare, përfshirë edhe presidentin amerikan Barack Obama.

Në komunikatën zyrtare, ndër të tjera, theksohet se NATO është në dijeni të kërkesës për të fuqizuar marrëdhëniet me NATO-n dhe se përgjigjja do të jepet jo më vonë se në Ministerialin e Jashtëm të Dhjetorit.

“Ne jemi në dijeni të kërkesës së Kosovës për të fuqizuar marrëdhëniet me NATO­n dhe do t’i përgjigjemi jo më vonë se në Ministerialin e Jashtëm të Dhjetorit për mënyrat e zhvillimit të përkrahjes sonë të mëtejme”, thuhet në komunikatë.

Sipas një komunikate të Qeverisë, kryeministri Isa Mustafa i ka dërguar letër më 19 nëntor 2015, sekretarit të përgjithshëm të NATO-s, Jens Stoltenberg, ku ka kërkuar fuqizimin e bashkëpunimit ndërmjet NATO-s dhe Kosovës.

Në këtë letër, ndër të tjera, kryeministri Mustafa ka propozuar që Kosova të vendos dialog të rregullt politik me NATO-n në nivelet më të larta politike dhe institucionale, hapjen e Zyrës Ndërlidhëse të Kosovës në Selinë e NATO-s në Bruksel si dhe pjesëmarrjen e Kosovës në programet e ndryshme të NATO-s.

Në komunikatën e Samitit të Varshavës, po ashtu, mirëpriten aspiratat e Kosovës për avancimin e aftësive për të ofruar siguri për të gjithë banorët e saj dhe për të kontribuuar për sigurinë në Ballkanin Perëndimor.

Gjatë paraqitjeve të fundit mediale, kryeministri Isa Mustafa ka deklaruar se ratifikimi i demarkacionit me Malin e Zi, përveç liberalizimit të vizave, ka rëndësi të madhe edhe për transformimin e FSK-së në Forcë të Armatosur të Kosovës si dhe procesin e anëtarësimit të Kosovës në NATO.

Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Lajme

TEST PER MAIN POST PAGE

Published

on

By

this is just a test to see how Gjergji is doing….spolier alert he seems do be doing good.

Continue Reading

Lajme

SKANDAL UFC FEATHERWEIGHT CHAMP KNOCKS OUT PESANT

Published

on

By

UFC Featherweight Super Star Denisa “ANXHELIKA” Axhanela knocks out nje pesant ne MANA BOARD GAMES ne prishtine, presidenti i UFC Prishtina Berti Grorani thot se preferon te goditet nga Francis Nunganu se sa nga Denisa, Co owner i UFC Prishtina edhe Welterweight champ Ari Gojani nuk ka guxuar te flas per incidentin nga frika se Denisa mund ta godas. Fjolla Gjikolli eshte shume e kenaqur me qka ka ndodhur deri tani.

Continue Reading

Lajme

TESTI 2 PER SLIDER HYHYHY

Published

on

By

Continue Reading

Trending