Connect with us

Lajme

NATO blindon kufijtë e Rusisë me shtetet baltike, ka rrezik për luftë  

Rreth 300 mijë trupa të NATO-së janë vënë në gatishmëri për të reaguar në rast të rritjes së tensioneve mes Rusisë dhe shteteve baltike.

Published

on

Sekretari i përgjithshëm i NATO-së, Jens Stoltenberg, tha se mijëra trupa të organizatës, janë të gatshëm që të reagojnë ndaj një situatë luftarake, në mënyrë sa më efikase.

Gjatë tetor, ishte raportuar që NATO do të vendos rreth 4 mijë trupa ushtarakë në kufirin mes Rusisë dhe shteteve baltike, që përbën numrin më të madh të ushtarakëve në atë pjesë që nga Lufta e Ftohtë.

Trupa do të përfshijë ushtarakë nga gjitha vendet pjesëmarrëse në NATO, përfshirë edhe Britaninë e Madhe.

“Ne e kemi parë që Rusia është aktive në mënyra të ndryshme”, tha Stoltenberg.

Sipas tij, Rusia ka trefishuar shpenzimet e mbrojtjes që nga viti 2000 dhe ka zhvilluar aftësi të reja ushtarake, të cilën mund t’i përdorë kundër fqinjëve, shkruan Independent. /Periskopi/

 

Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Lajme

TEST PER MAIN POST PAGE

Published

on

By

this is just a test to see how Gjergji is doing….spolier alert he seems do be doing good.

Continue Reading

Lajme

SKANDAL UFC FEATHERWEIGHT CHAMP KNOCKS OUT PESANT

Published

on

By

UFC Featherweight Super Star Denisa “ANXHELIKA” Axhanela knocks out nje pesant ne MANA BOARD GAMES ne prishtine, presidenti i UFC Prishtina Berti Grorani thot se preferon te goditet nga Francis Nunganu se sa nga Denisa, Co owner i UFC Prishtina edhe Welterweight champ Ari Gojani nuk ka guxuar te flas per incidentin nga frika se Denisa mund ta godas. Fjolla Gjikolli eshte shume e kenaqur me qka ka ndodhur deri tani.

Continue Reading

Lajme

TESTI 2 PER SLIDER HYHYHY

Published

on

By

Continue Reading

Trending