Connect with us

Lajme

Naser Osmani deklarohet i pafajshëm

Published

on

Deputeti Naser Osmani u deklarua i pafajshëm në gjykim in për keqpërdorim detyre.

Deputeti Naser Osmani që bashkë me 7 persona tjerë po akuzohet në lidhje me privatizimin e fabrikës “Fan” në Podujevë, pasi ishte pjesë e Bordit të Agjencisë Kosovare të Privatizimit, u deklarua i pafajshëm në seancën e sotme.

Osmani edhe njëherë u ankua se pse nuk janë akuzuar të gjithë anëtarët e Bordit të AKP-së.

“Jam deklaruar edhe më herët se pa prezencën e bordit në tërësi nuk deklarohem”, tha Osmani.

Të pafajshëm u deklaruan edhe të akuzuarit tjerë të këtij procesi.

Edhe Besnik Berisha, avokati i deputetit Osmani kritikoi prokurorinë pse nuk akuzoi të tetë anëtarët e Bordit të AKP-së.

“Mjafton ta shohim dispozitivin e aktakuzës në pikën 1 ku në cilësi të të akuzuarit janë vetëm dy anëtarët e bordit, ani pse i njëjti kishte 8 të tillë, sepse pazotësia e Prokurorisë Speciale është konvertuar në padrejtësi për këta dy që janë prezentë para jush”, tha avokati i Osmanit, Besnik Berisha.

Edhe Bahri Shabani, i akuzuari tjetër i këtij procesi, foli fjalë të ngjashme me deputetin Osmani.

“Në qoftë se flasim për një vendim të bordit, nuk deklarohem pa qenë të gjithë prezentë”, tha Shabani.

Pasi të akuzuarit u deklaruan të pafajshëm prokurorja speciale Fikrije Fejzullahu paraqiti fjalën hyrëse.

Së bashku me Naser Osmanin e Bahri Shabanin, të akuzuar janë edhe Agim Deshishku, si blerës i fabrikës, si dhe 5 zyrtarë të Agjencisë Kosovare të Privatizimit (AKP): Melita Ymeraga, Shkëlzen Lluka, Naim Avdiu, Agron Kamberi dhe Adrian Kelmendi.

Sipas aktakuzës Naser Osmani e Bahri Shabani ngarkohen se në bashkëkryerje me persona të tjerë zyrtarë dhe duke shfrytëzuar detyrën zyrtare në Agjencinë Kosovare të Privatizimit, nuk e kanë përmbushur këtë detyrë duke ia mundësuar përfitimin e kundërligjshëm pasuror vetes ose tjetrit, përkatësisht blerësit të ndërmarrjes së re “FAN-Podujevë”, Sh.P.K. të pandehurit Agim Deshishku në vlerën rreth 5.400.000.00 euro.

Blerësi i kësaj fabrike sipas kontratës me AKP-në duhej të bënte investime në të.

Osmani e Shabani akuzohen edhe se si anëtarë të Bordit Drejtues të AKP-së kanë vendosur dhe votuar “për” që investimet e bëra jashtë hapësirave të ndërmarrjes të pranohen si investime brenda saj, duke liruar ndërmarrjen e re “FAN-Podujevë” nga monitorimi i AKP-së dhe kushtet e Marrëveshjes së Zotimeve.

Me këto veprime Prokuroria pretendon se Osmani e Shabani kanë kryer keqpërdorim të pozitës apo autoritetit zyrtar.

Edhe Shkëlzen Lluka, Naim Avdiu, Melita Ymeraga, Ardian Kelmendi dhe Agron Kamberi në cilësinë e personave zyrtarë në Agjencinë Kosovare të Privatizimit akuzohen si Osmani e Shabani në lidhje me përfitimin e paligjshëm të vetes ose blerësit të fabrikës.

Lluka e Avdiu akuzohen se nuk ndërmorën masa edhe për zbatimin e kontratës mes AKP-së e blerësit të fabrikës “FAN”.

Melita Ymeraga, Ardian Kelmendi dhe Agron Kamberi ishin përgjegjës për monitorimin e investimeve të blerësit të ndërmarrjes “FAN”, ndërsa ata ngarkohen se “nuk kanë kontrolluar dhe monitoruar investimet e raportuara nga investitori, nuk kanë verifikuar deklarimet për investime, nuk kanë bërë monitorimin fizik të investimeve kapitale, verifikimin e dokumentacionit financiar të investimeve kapitale dhe zotimeve për punësim”.

Agim Deshishku, blerësi i fabrikës “FAN”, akuzohet se mashtroi zyrtarët e AKP-së me paraqitje të rreme ose fshehje të fakteve, duke i shtyrë ata të veprojnë në dëm të pasurisë dhe punëtorëve të kësaj ndërmarrjeje.

Deshishku akuzohet për mashtrim, legalizim të përmbajtjes së rreme dhe shmangie nga tatimi.

Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Lajme

TEST PER MAIN POST PAGE

Published

on

By

this is just a test to see how Gjergji is doing….spolier alert he seems do be doing good.

Continue Reading

Lajme

SKANDAL UFC FEATHERWEIGHT CHAMP KNOCKS OUT PESANT

Published

on

By

UFC Featherweight Super Star Denisa “ANXHELIKA” Axhanela knocks out nje pesant ne MANA BOARD GAMES ne prishtine, presidenti i UFC Prishtina Berti Grorani thot se preferon te goditet nga Francis Nunganu se sa nga Denisa, Co owner i UFC Prishtina edhe Welterweight champ Ari Gojani nuk ka guxuar te flas per incidentin nga frika se Denisa mund ta godas. Fjolla Gjikolli eshte shume e kenaqur me qka ka ndodhur deri tani.

Continue Reading

Lajme

TESTI 2 PER SLIDER HYHYHY

Published

on

By

Continue Reading

Trending