Connect with us

Lajme

Nacionalistët rusë prapa atentatit ndaj Gjukanoviqit

Kryeprokurori special i Malit të Zi ka thënë se “nacionalistët nga Rusia” ishin pas përpjekjes për të vrarë kryeministrin dhe për të kryer grusht shtet.

Published

on

Milivoje Katniq, tha se komploti për vrasjen e kryeministrit pro-perëndimor Milo Gjukanoviq, ishte menduar të kryhej në mënyrë profesionale me një snajper në distancë, njofton BBC.

Komplotistët janë akuzuar se kanë planifikuar rrëzimin e qeverisë, për të sjellë në pushtet një qeveri pro-ruse. Nuk ka asnjë dëshmi është përfshirë shteti rus.

Rreth 20 persona u arrestuan  ditën e zgjedhjeve të Malit të Zi më 16 tetor, dhe u identifikuan fillimisht si paraushtarakë serbë.

Komploti thuhet se përfshinte vrasjen  e Gjukanoviqit.

“Ne nuk kemi ndonjë dëshmi se shteti i Rusisë është i përfshirë… por ne kemi prova se dy nacionalistë nga Rusia ishin organizatorët,” tha Katniq.

Ai tha se homologu i tij në Serbi i ka këta njerëz “nën mbikëqyrjen e tij”.

“Ata persona nuk janë më në territorin e Serbisë. Unë nuk e di se ku janë tani, në Rusi apo diku tjetër”, tha ai.

Pas arrestimit masiv në tetor, Gjukanoviq  tha se rreth 125 mijë euro ishin gjetur si pjesë e komplotit të dyshuar, së bashku me uniforma.

Që nga ndarja me Serbinë në vitin 2006, Mali i Zi ka krijuar lidhje të ngushta me BE-në dhe NATO-n, dy prej të cilave ai synon t’u bashkohet.

Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Lajme

TEST PER MAIN POST PAGE

Published

on

By

this is just a test to see how Gjergji is doing….spolier alert he seems do be doing good.

Continue Reading

Lajme

SKANDAL UFC FEATHERWEIGHT CHAMP KNOCKS OUT PESANT

Published

on

By

UFC Featherweight Super Star Denisa “ANXHELIKA” Axhanela knocks out nje pesant ne MANA BOARD GAMES ne prishtine, presidenti i UFC Prishtina Berti Grorani thot se preferon te goditet nga Francis Nunganu se sa nga Denisa, Co owner i UFC Prishtina edhe Welterweight champ Ari Gojani nuk ka guxuar te flas per incidentin nga frika se Denisa mund ta godas. Fjolla Gjikolli eshte shume e kenaqur me qka ka ndodhur deri tani.

Continue Reading

Lajme

TESTI 2 PER SLIDER HYHYHY

Published

on

By

Continue Reading

Trending