Connect with us

Lajme

Myslimanët falen në rrugë, një pjesë e xhamisë po përdoret për lokale

Mesdita e së premtes e bllokon rrugën “Maliq Pashë Gjinolli” afër xhamisë “Mehmet Beg” të kryeqytetit.

Published

on

Duket se të gjithë besimtarët ia kanë mësyrë pikërisht kësaj xhamie.

Për shkak të hapësirës së pamjaftueshme brenda në xhami, shumë prej tyre detyrohen që të falen në rrugë. Kjo gjë shkakton kaos në komunikacion dhe po bëhet pengesë për banorët e kësaj ane.

Vozitësit humbin durimin për shkak të bllokimit në kolonë dhe përdorin vazhdimisht borinë, pavarësisht se aty afër dikush po kryen një ritual fetar.

E besimtarët nuk e kanë hallin e komunikacionit. Ata kërkojnë ndërtimin e Xhamisë së Madhe në Prishtinë.

Të indinjuar me zvarritjen e nisjes së ndërtimit të saj, ata fajtorë për këtë e bëjnë Bashkësinë Islame të Kosovës.

Komuna e Prishtinës ka propozuar debat publik, për të diskutuar nëse projekti për ndërtimin e Xhamisë është në përputhje me planin rregullativ dhe urbanistik të kryeqytetit.

Ndërsa Bashkësia Islame e Kosovës e ka dorëzuar tërë dokumentacionin në Komunë dhe po pret përgjigje zyrtare, përcjell Koha.net. Plani i Xhamisë u kundërshtua, pasi një pjesë e saj u parapa për lokale afariste. /KTV/

Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Lajme

TEST PER MAIN POST PAGE

Published

on

By

this is just a test to see how Gjergji is doing….spolier alert he seems do be doing good.

Continue Reading

Lajme

SKANDAL UFC FEATHERWEIGHT CHAMP KNOCKS OUT PESANT

Published

on

By

UFC Featherweight Super Star Denisa “ANXHELIKA” Axhanela knocks out nje pesant ne MANA BOARD GAMES ne prishtine, presidenti i UFC Prishtina Berti Grorani thot se preferon te goditet nga Francis Nunganu se sa nga Denisa, Co owner i UFC Prishtina edhe Welterweight champ Ari Gojani nuk ka guxuar te flas per incidentin nga frika se Denisa mund ta godas. Fjolla Gjikolli eshte shume e kenaqur me qka ka ndodhur deri tani.

Continue Reading

Lajme

TESTI 2 PER SLIDER HYHYHY

Published

on

By

Continue Reading

Trending