Connect with us

Lajme

Muzetë bunkerë të Shqipërisë, një dritë e re e historisë së errët

Published

on

Kaloni vetëm disa ditë në Shqipëri dhe do ta ndjeni se si ky vend është mbytur për më shumë se 50 vjet në kthetrat e hekurta të diktaturës.

Toka, nga plazhet e mrekullueshme deri të luginat e thella është ende e pasur, 25 vjet nga kolapsi i regjimit komunist, me dhjetëra mijëra bunkerë, që është një testament konkret i paranojës së Enver Hoxhës, i cili e kishte udhëhequr vendin nga viti 1944 deri në vdekjen e tij më 1985, shkruan “The Guardian” në artikullin për bunkerët muze të Shqipërisë, transmeton Koha.net.

Ata ishin ndërtuar për t’i bërë ballë pushtuesit që kurrë nuk erdhi, dhe shumica prej bunkerëve qëndrojnë ende. Tani ekzaminimi i trashëgimisë së epokës së komunizmit është agjendë e kulturës dhe politikës.

Bunk’Art sapo ka hapur një bunker që ishte ndërtuar në periferi të kryeqytetit Tirana për të akomoduar Hoxhën dhe miqtë e tij në rast të ndonjë sulmi.

Bunk’Art së shpejti do të bashkojë pika të tjera për t’i rikthyer ato në pamje turistike. Ai më tutje thotë se Shtëpia e Gjetheve është një vilë me tulla të kuqe (fshehur nga pemët, natyrisht) në qendër të Tiranës, e cila ishte shtabi i lartë i policisë sekrete, dhe zemra e përgjimeve telefonike të rrjetit komunist.

Në vitin e ardhshëm do të hapet Muzeu i Mbikëqyrjes, por unë arrita të hyja brenda ndërtesës, duke kaluar edhe rojet. Një dhomë kishte shumë metra tel që çojnë në centralë, me sa duket asnjë ambasadë e huaj nuk mendon se mund t’i mbajë thirrjet e saj private. Muzeu ka në plan që të bëjë një koleksion të pajisjeve të spiunimit.

Disa qindra metra më larg, në qendër të qytetit është bunkeri më i madh, te sheshi Skënderbeu. Ai ishte përdorur që të lidhë të gjitha ministritë dhe do të hapet për publikun në fillim të vitit të ardhshëm.

“Hija e Hoxhës ende është prezent në Shqipëri”, përfundon shkrimin “The Guardian”.

Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Lajme

TEST PER MAIN POST PAGE

Published

on

By

this is just a test to see how Gjergji is doing….spolier alert he seems do be doing good.

Continue Reading

Lajme

SKANDAL UFC FEATHERWEIGHT CHAMP KNOCKS OUT PESANT

Published

on

By

UFC Featherweight Super Star Denisa “ANXHELIKA” Axhanela knocks out nje pesant ne MANA BOARD GAMES ne prishtine, presidenti i UFC Prishtina Berti Grorani thot se preferon te goditet nga Francis Nunganu se sa nga Denisa, Co owner i UFC Prishtina edhe Welterweight champ Ari Gojani nuk ka guxuar te flas per incidentin nga frika se Denisa mund ta godas. Fjolla Gjikolli eshte shume e kenaqur me qka ka ndodhur deri tani.

Continue Reading

Lajme

TESTI 2 PER SLIDER HYHYHY

Published

on

By

Continue Reading

Trending