Connect with us

Lajme

Mustafa tregon se sa do të jetë buxheti i shtetit për vitin 2017

Kryeministri i Kosovës, Isa Mustafa, nëpërmjet llogarisë së tij në Facebook, pak më parë ka njoftuar se Qeveria e Kosovës do ta procedojë Projektligjin për Buxhetin për vitin 2017, i cili në total do të jetë prej 2 miliardë e një milion eurosh.

Published

on

E veçantë e planifikimit buxhetor për vitin 2017, sipas Mustafës, është se shpenzimet për investime kapitale parashihet të rriten për 50 për qind, nga 500 milionë sa ishin gjatë këtij viti në 750 milionë për vitin e ardhshëm.

“Qeveria, me 31 tetor, do të procedoj me Projektligjin për buxhetin për vitin 2017. Është paraparë një buxhet zhvillimor prej 2 miliard e një milion euro;  Të hyrat tatimore dhe jotatimore parashihen të jenë 1,725 milion euro, që janë më të mëdha për 91 milion euro në krahasim me vitin 2016, ose për 380 milion euro më shumë, në krahasim me fundin e vitit 2014, kur kjo qeveria e koalicionit e filloi qeverisjen.  Me rëndësi të veçantë është se shpenzimet për investime kapitale parashihen të rriten nga 500 milion euro sa ishin në vitin 2016 në 750 milion në vitin 2017, ose për 50%. Këto shpenzime përpos nga buxheti i Kosovës do të financohen edhe nga burimet e jashtme, nga huazimet e brendshme, nga klauzula e investimeve dhe nga mjetet e likuidimit. Këto të hyra do të planifikohen si mundësi e zhvillimit, ndërkaq fillimi I projekteve të caktuara do të ndodhë në momentin kur lirohen, përkatësisht sigurohen mjetet sipas pozicioneve të caktuara”, shkruan Mustafa, transmeton Periskopi.

Sipas Kryeministrit, ky është buxhet zhvillimor, që është në harmoni me Programin e përbashkët të Qeverisë dhe rezultat i një pune të rëndësishme të ministrive të Republikës së Kosovës dhe të Kuvendit.

“Do të bëjmë përpjekje të mëdha për të përkrahur edhe zhvillimin ekonomik lokal, si dhe infrastrukturën lokale, duke siguruar shpërndarje maksimalisht të drejtë të buxhetit nëpër komuna.  Ky buxhet zhvillimor vjen si rezultat i konsultave mjaftë të gjata dhe substanciale me Fondin Monetar Ndërkombëtar”, thuhet në fund. /Periskopi/

Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Lajme

TEST PER MAIN POST PAGE

Published

on

By

this is just a test to see how Gjergji is doing….spolier alert he seems do be doing good.

Continue Reading

Lajme

SKANDAL UFC FEATHERWEIGHT CHAMP KNOCKS OUT PESANT

Published

on

By

UFC Featherweight Super Star Denisa “ANXHELIKA” Axhanela knocks out nje pesant ne MANA BOARD GAMES ne prishtine, presidenti i UFC Prishtina Berti Grorani thot se preferon te goditet nga Francis Nunganu se sa nga Denisa, Co owner i UFC Prishtina edhe Welterweight champ Ari Gojani nuk ka guxuar te flas per incidentin nga frika se Denisa mund ta godas. Fjolla Gjikolli eshte shume e kenaqur me qka ka ndodhur deri tani.

Continue Reading

Lajme

TESTI 2 PER SLIDER HYHYHY

Published

on

By

Continue Reading

Trending