Connect with us

Lajme

Mustafa: Kosova pjesë e paqes, e stabilitetit dhe mirëqenies në rajon dhe në botë

Published

on

Kryeministri i Republikës së Kosovës, Isa Mustafa, mori pjesë në punimet e Takimit Ndërkombëtar të Lidershipit, në të cilin po marrin pjesë rreth 250 përfaqësues nga shtete të ndryshme të botës, njofton kumtesa nga Kryeministria, transmeton Koha.net.

Para të pranishmëve, kryeministri Isa Mustafa ka prezantuar progresin e madh që është arritur në Kosovë si dhe sfidat me të cilat është ballafaquar vendi gjatë këtyre viteve si dhe ka shpalosur prioritetet dhe orientimet kryesore në vitet në vijim.

Fillimisht, kryeministri Mustafa foli për sfidat me të cilat është ballafaquar Kosova që nga lufta e tutje.

Kryeministri u ndal kryesisht në vështirësitë e zhvillimit ekonomik si pasojë e dëmeve të para dhe gjatë luftës, në proceset që lidhen me ndërtimit e shtetit,

pas shpalljes së pavarësisë në fuqizimin e shtetësisë dhe subjektivitetit ndërkombëtar, marrëdhëniet fqinjësore, proceset integruese euroatlantike si dhe proceset tjera.

“Pas luftës jemi ballafaquar me shumë probleme, me ato të ndërtimit të institucioneve demokratike, me ndërtimin e ekonomisë, e cila ka trashëguar një dezinvestim së paku dhjetëvjeçar para lufte, por edhe në ndërtimin e paqes, në ndërtimin e besimit ndëretnik, si dhe në ndërtimin e marrëdhënieve me vendet fqinje dhe vendet tjera. Ne kemi arritur t’i realizojmë shumë nga këto qëllime tona. Mendojmë se në pikëpamje të ndërtimit dhe strukturës shtetërore, është arritur mjaft shumë. Në pikëpamje të zhvillimit ekonomik, tani e kemi sfidë kryesore edhe prioritet kryesor, i cili ndërlidhet edhe me rritjen vjetore të GDP-së që ne kemi menduar ta arrijmë deri në atë masë, që ajo përballon fluksin vjetor të papunësisë që e kemi dhe fillon pastaj ta zgjidhë këtë problem. Këtë vit, sipas statistikave zyrtare, llogarisim që do të kemi rritjen e GDP-së rreth 4 për qind, që është më e larta në regjion”, tha kryeministri.

Duke u ndalur të procesi i liberalizimit të vizave, kryeministri Mustafa tha se Kosova ka përmbushur plotësisht 95 kriteret e kërkuara nga Komisioni Evropian në këtë proces.

Kryeministri po ashtu foli për sukseset e Kosovës në luftën kundër korrupsionit dhe krimit të organizuar. “Ne i kemi shpall luftë të hapur korrupsionit dhe krimit të organizuar, por edhe përkundër kësaj, kemi një percepcion të lartë në opinion lidhur me prezencën e korrupsionit”, tha kryeministri, duke shfaqur orientimin e Kosovës që të jetë pjesë e paqes, e stabilitetit dhe e mirëqenies në rajon dhe në mbarë botën.

Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Lajme

TEST PER MAIN POST PAGE

Published

on

By

this is just a test to see how Gjergji is doing….spolier alert he seems do be doing good.

Continue Reading

Lajme

SKANDAL UFC FEATHERWEIGHT CHAMP KNOCKS OUT PESANT

Published

on

By

UFC Featherweight Super Star Denisa “ANXHELIKA” Axhanela knocks out nje pesant ne MANA BOARD GAMES ne prishtine, presidenti i UFC Prishtina Berti Grorani thot se preferon te goditet nga Francis Nunganu se sa nga Denisa, Co owner i UFC Prishtina edhe Welterweight champ Ari Gojani nuk ka guxuar te flas per incidentin nga frika se Denisa mund ta godas. Fjolla Gjikolli eshte shume e kenaqur me qka ka ndodhur deri tani.

Continue Reading

Lajme

TESTI 2 PER SLIDER HYHYHY

Published

on

By

Continue Reading

Trending