Connect with us

Lajme

Mustafa: As Brexit nuk e ndal rrugën e Kosovës drejt BE-së

Published

on

Vullneti i popullit të Britanisë së Madhe për të dalë nga Bashkimi Evropian duhet të respektohet, dhe jo të gjykohet. Me gjithë dilemat, referendumi britanik nuk i dëmton proceset euro-integruese të Kosovës, ka thënë kryeministri i Kosovës, Isa Mustafa, në një bisedë për Koha.net, duke theksuar se Britania e Madhe mbetet partner i rëndësishëm strategjik i Kosovës.

“Vendimi sovran i popullit të Mbretërisë së Bashkuar, i shprehur përmes referendumit për daljen e vendit të tyre nga Bashkimi Evropian, duhet të respektohet. Qytetarët britanikë kanë vendosur dhe ky është fakt që nuk mund të gjykohet, por vetëm të pranohet si i tillë”, tha ai.

I pyetur rreth ndikimeve që ky hap ka për Bashkimin Evropian dhe integrimin e Kosovës, duke pasur parasysh disa opinione pesimiste, Mustafa shpreh bindjen se Kosova do të vazhdojë rrugën e saj të pandalshme drejt familjes evropiane.

“Mbretëria e Bashkuar ka qenë një përkrahëse e madhe e Kosovës në proceset euro-integruese. Megjithatë, perspektiva e Kosovës për integrim në Bashkimin Evropian është e hapur, duke pas parasysh orientimin e qytetarëve të Kosovës si dhe gatishmërinë e BE-së për të avancuar në integrimin e Kosovës dhe tërë rajonit”, tha Mustafa.

Sa i përket raporteve bilaterale në të ardhmen, ai u shpreh se Britania ka qenë dhe do të vazhdojë të jetë partner shumë i rëndësishëm strategjik i Kosovës.

“Mbretëria e Bashkuar ka pasur rol shumë të rëndësishëm në çlirimin e Kosovës, më pas në pavarësinë dhe fuqizimin shtetësisë dhe subjektiviteti ndërkombëtar, si dhe avancimin e të gjitha proceseve të deritashme. Britania do të mbetet partner strategjik shumë i rëndësishëm i Kosovës në të ardhmen. Ne presim përkrahjen e saj të mëtejme në anëtarësimin e Kosovës në organizata ndërkombëtare, në strukturat veri-atlantike por edhe në zhvillimin ekonomik. Britania ka qenë dhe do të mbetet partner i Kosovës në të gjitha fushat”, tha kryeministri Isa Mustafa.

 

Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Lajme

TEST PER MAIN POST PAGE

Published

on

By

this is just a test to see how Gjergji is doing….spolier alert he seems do be doing good.

Continue Reading

Lajme

SKANDAL UFC FEATHERWEIGHT CHAMP KNOCKS OUT PESANT

Published

on

By

UFC Featherweight Super Star Denisa “ANXHELIKA” Axhanela knocks out nje pesant ne MANA BOARD GAMES ne prishtine, presidenti i UFC Prishtina Berti Grorani thot se preferon te goditet nga Francis Nunganu se sa nga Denisa, Co owner i UFC Prishtina edhe Welterweight champ Ari Gojani nuk ka guxuar te flas per incidentin nga frika se Denisa mund ta godas. Fjolla Gjikolli eshte shume e kenaqur me qka ka ndodhur deri tani.

Continue Reading

Lajme

TESTI 2 PER SLIDER HYHYHY

Published

on

By

Continue Reading

Trending