Connect with us

Lajme

Murtezaj: Njohja e Kosovës nga Greqia është më afër

Published

on

Një delegacion i Ministrisë së Punëve të Jashtme i Kosovës dhe disa resorëve të tjerë të Qeverisë së Kosovës po qëndron në vizitë zyrtare në Athinë.

Delegacioni i kryesuar nga zëvendësministri Valon Murtezaj është pritur nga zëvendësministri i Jashtëm grek, Dimitris Madras. Murtezaj tha se vetë pritja e delegacionit të MPJ-së e ka kuptimin shumë domethënës që të dy vendet po avancojnë në raportet mes tyre.

Avancimi i raporteve ndërmjet Kosovës dhe Greqisë ishte temë e bisedës së delegacionit të Ministrisë së Punëve të Jashtme të Kosovës, i kryesuar nga zëvendësministri Valon Murtezaj, me homologun e tij grek, Dimitris Mardas. Në një bisedë për Radio Kosovën, Murtezaj tha se takimi me zëvendësministrin e jashtëm grek, ishte në një klimë tepër të mirë, ku u biseduan shumë gjëra që kanë të bëjnë me avancimin e raporteve ndërmjet dy vendeve në të gjitha dimensioned, ku bashkëpunimi ekonomik ishte një prej temave kryesore.

“Në aspektin e zhvillimit ekonomik, Greqia mund ta ndihmojë Kosovën në proceset që lidhen me MSA-në, pastaj në shkëmbimet tregtare, për shkak se jemi fqinjë dhe jemi afër dhe siç e dimë, çelësi i të gjitha zhvillimeve dhe avancimeve të të gjtiha proceseve, është thellimi i bashkëpunimit ekonomik. Pastaj ambienti politik thellohet dhe avancohet”, tha Murtezaj për Radio Kosovën.

Duke avancuar bashkëpunimin në fusha të ndryshme, Murtezaj thotë se edhe njohja e Kosovës nga ana e Greqisë është më afër.

“Në vitet e fundit ka pasur avancime në raportet ndërmjet Kosovës dhe Greqisë, natyrisht që mbetet aspekti kryesor që ne e presim me padurim, njohjen e shtetit të Kosovës, por duke u krijuar këto parakushte fillimisht mbesim  me besim dhe presim shumë që Greqia do të bëjë lëvizjen e duhur në një moment të ardhshëm”, tha Murtezaj.

Çështja e njohjes së Kosovës nuk është përmendur në takimet e delegacionit të Kosovës në Athinë, por, zëvendësministri Murtezaj theksoi se gjatë takimeve është diskutuar edhe për avancimin e bashkëpunimit në të gjitha fushat, si bashkëpunimit ekonomik, politik, e po ashtu edhe bashkëpunimi në fushën e integrimeve rajonale dhe evropiane.

Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Lajme

TEST PER MAIN POST PAGE

Published

on

By

this is just a test to see how Gjergji is doing….spolier alert he seems do be doing good.

Continue Reading

Lajme

SKANDAL UFC FEATHERWEIGHT CHAMP KNOCKS OUT PESANT

Published

on

By

UFC Featherweight Super Star Denisa “ANXHELIKA” Axhanela knocks out nje pesant ne MANA BOARD GAMES ne prishtine, presidenti i UFC Prishtina Berti Grorani thot se preferon te goditet nga Francis Nunganu se sa nga Denisa, Co owner i UFC Prishtina edhe Welterweight champ Ari Gojani nuk ka guxuar te flas per incidentin nga frika se Denisa mund ta godas. Fjolla Gjikolli eshte shume e kenaqur me qka ka ndodhur deri tani.

Continue Reading

Lajme

TESTI 2 PER SLIDER HYHYHY

Published

on

By

Continue Reading

Trending