Connect with us

Lajme

MPB me aksion kundër diskriminimit të romëve

Ministria e Punëve të Brendshme e Maqedonisë do të dërgojë njoftim për mosdiskrimin deri te vendkalimet kufitare pasi numri i ankesave është rritur për shkak se nuk është lejuar dalje nga vendi i pjesëtarëve nga bashkësia rome.

Published

on

Ministri Oliver Spasovski sot deklaroi se tendenca është të zbatohen vendimet ligjore dhe se njoftimi deri te vendkalimet kufitare do të jetë në atë pjesë. Nga ana tjetër, thotë ai, çdo qytetar është i obliguar t’i respektojë dispozitat ligjore. Spasovski këtë e kumtoi në konferencë për shtyp pas takimit me përfaqësues të organizatat joqeveritare të romëve. Deri tani sipas ministrit, janë shutuar 41 ankesa për diskriminim prej personave nga bashkësia rome për shkak se nuk u është lejuar dalje nga vendi.

“Kemi edhe disa aktgjykime të plotëfuqishme që paraqet ngarkesë për Ministrinë dhe për Republikën e Maqedonisë. U dakorduam në këtë takim se duhet të dorëzohet një njoftim për mënyrën e veprimit në vendkalimet kufitare, të cilat u dedikohen para se gjithash, mosdiskriminimit në bazë gjinore, racës, orientimit politikë, besimit dhe të tjera”, tha ministri i Punëve të Brendshme. Qëllimi sipas tij, është të ulet numri i ankesave të tilla që i rrënon nderin dhe prestigjin e Republikës së Maqedonisë.

Sipas Spasovskit, OJQ-të rome theksojnë se emigrimi ekonomik nga Republika e Maqedonisë është i palejuar dhe se kjo mund ta prishë interesin e vendit, si nënshkrues i marrëveshjeve ndërkombëtare.

“Është fakt se nga Maqedonia nuk largohen vetëm romët”, deklaroi Spasovksi.

Ministri i Punëve të Brendshme Spasovksi nuk deshi të përgjigjet në pyetjet e gazetarëve jashtë nga tema, por lidhur me rasti me ministrin plotësues të Punës dhe Politikës Sociale Dime Spasov, tha se deri në fund të ditës Ministria do t’i përfundojë të gjitha procedurat dhe se do të veprohet sipas ligjit, si për të gjithë qytetarët në vend, pas çka opinioni do t’i marrë të gjitha informacionet./

Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Lajme

TEST PER MAIN POST PAGE

Published

on

By

this is just a test to see how Gjergji is doing….spolier alert he seems do be doing good.

Continue Reading

Lajme

SKANDAL UFC FEATHERWEIGHT CHAMP KNOCKS OUT PESANT

Published

on

By

UFC Featherweight Super Star Denisa “ANXHELIKA” Axhanela knocks out nje pesant ne MANA BOARD GAMES ne prishtine, presidenti i UFC Prishtina Berti Grorani thot se preferon te goditet nga Francis Nunganu se sa nga Denisa, Co owner i UFC Prishtina edhe Welterweight champ Ari Gojani nuk ka guxuar te flas per incidentin nga frika se Denisa mund ta godas. Fjolla Gjikolli eshte shume e kenaqur me qka ka ndodhur deri tani.

Continue Reading

Lajme

TESTI 2 PER SLIDER HYHYHY

Published

on

By

Continue Reading

Trending