Connect with us

Lajme

Motra e Afrim Zhitisë: Heronjtë na kanë mësuar sesi të jetojmë dhe sesi të vdesim

Published

on

Në 31-vjetorin e rënies së heronjve të kombit Afrim Zhitia dhe Fahri Fazliu gjatë ditës së sotme u bënë homazhe tek varrezat e tyre.

Për të përkujtuar jetën dhe sakrificën e më të dashurve të tyre, aty kishin dalë familjarë e bashkëluftëtarë të të dy heronjve.

Në mesin e tyre ishte edhe motra e heroit Afrim Zhitia, Sadete Zhitia e cila kujtoi për KosovaPress kontributin e heronjve të kombit, duke çmuar lart sakrificën më sublime të tyre për vendin.

Për të, këto 31 vite ishin të vështira pa vëllain, porse theksoi se forcën e gjetën në sakrificën e tij për liri.

“Është krenari por natyrisht edhe dhimbje dhe humbje e gjithë popullit shqiptar. Në një mënyrë a në një tjetër e kanë paguar shumë shtrenjtë luftën dhe lirinë tonë që sot po e gëzojmë. Janë vite të dhimbshme, përvjetorë të dhimbshëm, por është satisfaksion sepse vdekja një ditë do të vijë por pyetja është se si vjen ajo dhe si e jetojmë jetën. Mendoj se heronjtë e kanë jetuar jetën dhe na kanë mësuar se si duhet jetuar dhe sesi duhet të vdesim”, u shpreh ajo.

Ajo ka folur edhe për atë sesa është arritur të përmbushet amaneti i të rënëve, për çka tha se ndonëse Kosova është larg nga qëllimi i luftës, megjithatë ka shenja që po shkohet drejt asaj fitoreje.

“Me të gjitha vështirësitë që i kemi tejkaluar mendoj që është bërë një punë e madhe dhe janë bërë të arritura të mira drejt qëllimit të heronjve të Kosovës. Pavarësisht se kemi shumë dëshirë që të arrihen gjëra dhe më të mira dhe jemi larg ndoshta nga qëllimi i luftës sonë, mendoj se jemi drejt asaj fitoreje dhe jemi në rrugë të drejtë”, tha ajo.

Ndryshe, homazhe pranë varreve të heronjve të kombit Afrim Zhitia dhe Fahri Fazliu bënë edhe personalitete shtetërore si presidenti i vendit Hashim Thaçi, kryeministri Avdullah Hoti si dhe figura të tjera publike dhe politike.

Po ashtu, pas homazheve tek varret e tyre, lule u vendosën edhe tek pllakat e heronjve.

Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Lajme

TEST PER MAIN POST PAGE

Published

on

By

this is just a test to see how Gjergji is doing….spolier alert he seems do be doing good.

Continue Reading

Lajme

SKANDAL UFC FEATHERWEIGHT CHAMP KNOCKS OUT PESANT

Published

on

By

UFC Featherweight Super Star Denisa “ANXHELIKA” Axhanela knocks out nje pesant ne MANA BOARD GAMES ne prishtine, presidenti i UFC Prishtina Berti Grorani thot se preferon te goditet nga Francis Nunganu se sa nga Denisa, Co owner i UFC Prishtina edhe Welterweight champ Ari Gojani nuk ka guxuar te flas per incidentin nga frika se Denisa mund ta godas. Fjolla Gjikolli eshte shume e kenaqur me qka ka ndodhur deri tani.

Continue Reading

Lajme

TESTI 2 PER SLIDER HYHYHY

Published

on

By

Continue Reading

Trending