Connect with us

Lajme

Moskontrollimi i donatorëve të spermës dhe vezoreve, rreziqe alarmante

Të hënën sapo ka përfunduar një cikël provimesh me studentët e Fakultetit të Mjekësisë për lëndën e Gjinekologjisë. Myrvete Paçarada, drejtoreshë e Klinikës së Gjinekologjisë, njëherësh udhëheqëse e Komsionit për Frytnimin e Asistuar Mjekësor (KFAM) ka treguar ekskluzivisht për “Zëri” detaje që ndërlidhen me raportin për frytnimin e asistuar mjekësor. Ajo ka folur edhe për dyshimet që ka KFAM për shitblerjen e spermës dhe qelizave vezë nga ana e spitaleve private që merren me fertilizimin artificial, shkruan sot, gazeta Zëri.

Published

on

Një fakt tjetër shqetësues që sipas saj e ka vërejtur KFAM gjatë monitorimit është përcaktimi i gjinisë. Kjo, thotë Paçarada shkakton disbalancë gjinore, derisa moskontrollimi i donatorit të spermës dhe qelizave pos rrezikut të bartjes së sëmundjeve, sipas saj, pas 20 vitesh mund të çojë në martesa mes vëllait e motrës.

Zëri: Gazeta “Zëri” e ka siguruar një raport që KFAM, të cilën Ju e udhëhiqni ia ka drejtuar Ministrit të Shëndetësisë, në lidhje me procedurat e IVF-së në Kosovë. Ajo që na ka rënë sy në atë raport janë dyshimet për shit-blerje të spermës dhe vezoreve nga vendet fqinje. Në çka i keni bazuar këto dyshime ?

Paçarada: Ne gjatë monitorimit dhe vizitave që kemi bërë në qendrat e licencuara kemi kërkuar komplet dokumentacionin lidhur me atë se cilat janë rastet që lejohen, e cilat nuk lejohen. Kush janë donatorët, prej ku merret materiali?!

T’ju them të drejtën të dhënat nga institucionet janë të mangëta. Së pari, vërejtja jonë ka qenë se çka është embriolog ?! Ne në Kosovë nuk kemi degë të embriologjisë në Fakultetin e Mjekësisë. Por, me disa trajtime dhe me gjëra që as vetë ata nuk e kishin të qartë.

Këtë përgjigje duhet ta japë Ministria e Arsimit në marrëveshje me Ministrinë e Shëndetësisë.

Ekziston një rrezik real që donatori të mos kontrollohet. Ndonëse me ligj është shumë mirë e rregulluar që donatori nuk paguhet përveç mëditjeve të ushqimit.

Por, shtrohet pyetja pse një njeri vjen prej një qendre në qendrën tjetër të bëhet donator. Çka e detyron atë t’i lërë punët e veta e të vijë si donator? A jemi aq human ne apo ekziston edhe diçka tjetër prapa asaj?!

Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Lajme

TEST PER MAIN POST PAGE

Published

on

By

this is just a test to see how Gjergji is doing….spolier alert he seems do be doing good.

Continue Reading

Lajme

SKANDAL UFC FEATHERWEIGHT CHAMP KNOCKS OUT PESANT

Published

on

By

UFC Featherweight Super Star Denisa “ANXHELIKA” Axhanela knocks out nje pesant ne MANA BOARD GAMES ne prishtine, presidenti i UFC Prishtina Berti Grorani thot se preferon te goditet nga Francis Nunganu se sa nga Denisa, Co owner i UFC Prishtina edhe Welterweight champ Ari Gojani nuk ka guxuar te flas per incidentin nga frika se Denisa mund ta godas. Fjolla Gjikolli eshte shume e kenaqur me qka ka ndodhur deri tani.

Continue Reading

Lajme

TESTI 2 PER SLIDER HYHYHY

Published

on

By

Continue Reading

Trending